214 de door den Koning gearresteerde „Beschrijving van de kleeding voor het Indische Leger." van dat jaar is daaromtrent niets bepaald. Een paar jaar later '58— was het Legerbestuur tot de nree- ning gekomen, dat in deze gewesten, zoowel voor Europeanen als voor inlanders, de mantel van blauw kussensloopen katoen algemeen de voorkeur verdiende boven dien van grijs keperlaken. De blauw katoenen mantel werd toen op proef aan de inlan ders verstrekt. In een in '61 ingediende beschrijving van de kleeding vin den we dan ook opgenomen den mantel van blauw kussensloopen katoen, te verstrekken zoowel aan Europeanen als aan inlan ders. Die mantel had armsgaten en was voorzien van een kraag. Want men had intusschen al weer afgezien van het gebruik van den mantel als tente-abri, omdat die in Indië niet zoo noodig is, daar de soldaat, vooral de inlander, zich beter beschutting- weet te bezorgen met allerlei voor de hand liggend materiaal. De laatstgenoemde beschrijving werd echter door den Koning- niet goedgekeurd. Daarvan werd eerst in '63 mededeeling ont vangen. Bij de verwachte arresteering van den mantel werd reeds op de eischenvoor uit Nederland uit te zenden goederen en stof- fages ten behoeve van het Militair Departement over '60 en '61 en volgende jaren geen stof voor ka potten gebracht, maar daar entegen blauw kussensloopen katoen voor mantels. Aan die eischenwerd in Nederland gevolg gegeven en men was derhalve verplicht, hoewel de modellen nog niet waren vast gesteld, na verbruik van de nog in de magazijnen voorradige stoffage voor kapotten, katoenen mantels te doen aanmaken. Tevens bevestigde de uitzending van het blauwe kussensloo pen katoen het Indische Legerbestuur in de meening, dat de in '61 ingediende beschrijving, met blauw katoenen mantels voor Europeanen en inlanders, ontwijfelbaar zou worden goedgekeurd, en ging men voort ook aan inlanders mantels te verstrekken. Toen nu de mededeeling van den Minister van Koloniën werd ontvangen, dat de beschrijving, die in '61 was ingediend, niet was goedgekeurd, was bijna het geheele Indische Leger, Europeanen zoowel als inlanders, van de blauw katoenen mantels voorzien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 234