216 Anderen weer stelden voor het blauw baaien hemd over de tunique te dragen, doch alleen bij regenachtig weer, en geduren de den nacht; 't was wel niet mooi, maar wie keek er naar mooi, als 't maar doelmatig was. En dan waren er nog, die stemden voor een blauw baaien hemeldat, in den vorm van een borstroklang genoeg was om den buik te bedekken en, als onderkleeding gebezigd, alleen aan te velde trekkende troepen zou worden verstrekt. Toen nu in '67 de kapot- en manteljassen van grijs keperlaken weer waren ingevoerd, raakte het blauw baaien hemd, ter ver vanging van de kapotjas, van de baan. Maar toch bleef men het noodig achten, ook bij verstrekking van de kapotjas aan te velde trekkende of aldaar verblijvende militairen een blauw baaien hemd te verstrekken. Te dragen boven of onder de tu nique? Men wist het niet, men tastte in 't duister, en dacht daarom een kleedingstuk uit, dat zoowel onder als boven de tunique kon worden gedragen en waardoor de verstrekking van buikbanden zou komen te vervallen, namelijk een hemd van blauw baai, zonder kraag en zonder opslagen aan de mouwen, de hals en de voorpanden gevoerd met grijs keperkatoen, het rechtervoorpand voorzien van een belegstuk, waaraan 4 zwarte knoopen waren bevestigdrechts en links een zak van grijs keperkatoen. Lengte van voren 73 tot 66 cM., lengte van ach teren 87 tot 82 cM. Gaat men afmetingen na, dan blijkt het voorgestelde kleedingstuk een formeel hemd geweest te zijn. De man zou één hemd als eerste uitrusting en jaarlijks één als vernieuwing ontvangen. Bij de eerste Atjeh-expeditie waren de te velde trekkende troe pen nog niet voorzien van zoo'n kleedingstuk. De klachten over de katoenen kleeding werden echter steeds luider. Meer en meer werd de wenschelijkheid erkend den soldaat beter te kleeden. Bij de voorbereiding van de 2e Atjeh-expeditie werd clan ook bepaald, dat een proef op groote schaal zou worden genomen met de verstrekking van een wollen kleedingstuk, dat den soldaat zou kunnen dienen als hemd, borstrok of tunique. Nog altijd was men in 't onzekere, hoe dat blauw baaien hemd gedragen zou worden, doch men wilcle verbetering, omdat de prac- tijk het ondoelmatige van de bestaande kleeding overtuigend had

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 236