217 tie wezen; de katoenen kleeding oefent, bij de snelle temperatuurs wisselingen, waaraan de soldaat in Indië, vooral te velde, is blootgesteld, een nadeeligen invloed op de gezondheid uit (Kolo niaal Verslag van 1883). Dat blauw baaien hemd werd verstrekt aan één Europeesche compagnie van het 9", één inlandsche compagnie van het 12e Ba taljon Infanterie, aan een halve Amboineesche compagnie van het 3e Bataljon Infanterie en aan de 18e Compagnie Berg-artillerie. Bij de 2e Atjeh expeditie bleken de wollen hemden in het gebruik zeer doelmatig te zijn; des nachts beschutten ze be. hoorlijk tegen de dauw en de nachtelijke koude en des daags beletten zij door hun slecht warmtegeleidend vermogen de gloeiende zonnestralen hun geheelen invoed op het lichaam uit te oefenen. 't Is waar, dat enkele soldaten met een teere huid en de serophuleuzen onder hen met neiging tot huiduitslag klaagden over voortdurende kriebeling en uitslag, over sterken rooden hond en ondragelijk jeuken, doch, zoo de kwaliteit der stof goed was, gewende een ieder er zich aan. De wenschelijkheid werd verder betoogd den soldaat ook een dergelijke broek te geven, doch van fijner stof, opdat hij, geheel in het flanel gekleed, aan de zoo wisselende temperatuurs-invloe- xlen beter weerstand zou kunnen bieden. Blijkens de ondervinding kwamen de wollen hemden dus, voor al te velde, in aanmerking en konden zij dienen om de tunique te vervangen. Thans had men een punt van uitgang. 't Ging wat langzaam, doch de blauw baaien hemden braken zich baan, tijdelijk, in afwachting eerier definitieve regeling. De wollen broek vond meer tegenstand; de blauw katoenen pantalon was zoo bijzonder geschikt in de periode, dat ze niet meer afgaf en toch nog niet geheel wit geworden was; 't was zoo'n luchtige dracht. Hierin verschilde ze in niets van de katoenen tunique. 't Scheen, dat de meening zich nog niet had gevestigd, dat het, vooral in de tropen, zeer noodzakelijk is den buik voldoende te beschutten. In dit opzicht was men zelfs achteruitgegaan, want in '79 was het baaien hemd een baaien jasje geworden, de Atjehjas.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 237