2-20 „duurzaam en voldoet, vooral in het garnizoen, uitstekend. „Wel is zij niet goedkoop, maar zelfs dit in aanmerking geno- „men, is zij in alle opzichten te verkiezen boven het slecht „geverfde en dus altijd blauw afgevende blauw katoen van slechte „kwaliteit. Te betreuren is het, dat men dit blauwe katoen nog „niet geheel heeft laten varen." Een paar jaar geleden rezen er luide klachten over de serge als kleedingstof. Zij was gebleken onsterk te zijn, bij het door trekken van onze Indische begroeide terreinen scheurde ze ge makkelijk en vele stemmen verhieven zich, steeds luider vragend om Khaki- drill veldkleeding of nog radicaler Khaki- drill unifor men, zoowel te velde als in het garnizoen. Vanwaar die klachten? Was de bewering gegrond, dat de sol daat bij iedere oefening, waarbij in het terrein werd geageerd, kans liep z'n kleeren te scheuren? Geheel ongegrond zijn die klach ten waarschijnlijk niet geweest. In het Verslag van de Alge- rneene Rekenkamer in Nederland en in Nederlandsch-Indië, be treffende hare werkzaamheden over het jaar 1899, 64, wordt opgemerkt, dat in den laatsten tijd meermalen partijen serge zijn goedgekeurd, die, omdat zij een groot aantal openingen, gleeën en dunne plaatsen bevatten, eerst afgekeurd waren en daarna tegen verminderden prijs zijn aangenomen. De Rekenkamer acht te deze handelwijze niet zonder bedenking. Als antwoord daar op kon de aandacht er op gevestigd worden, dat de abnormaal scherpe concurrentie van de laatste jaren de fabrikanten het uiterste had doen beproeven om de productiekosten te vermin deren, dat zij daarom tot handweef waren teruggekeerd, van welke wijze van weven die openingen, gleeën en dunne plaat sen het gevolg waren en dat men wel gedwongen was om bij leveringen van serge een weinig zeemanschap te gebruiken, daar van uit Indië steeds werd aangedrongen op spoedige uit zending van groote partijen. De fabrikanten zijn inmiddels weder tot de machinale vervaar diging teruggekeerd, terwijl tegelijkertijd de voorwaarden, waar aan de serge moet voldoen, verscherpt zijn. Zoo werd de trek kracht in de richting der breedte inslag van 50 op 65 KG. gebracht om zekerheid te verkrijgen, dat een betere inslagwol zou worden gebruikt, maar in verband hiermede moest ook de

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 240