221 - prijs der stof worden verhoogd en is de leverantie moeten worden beperkt tot de gunstigst bekend staande fabrikanten. M.a.w. dus gedurende de laatste jaren (vóór 1899) werd de aanbestedingsprijs lager en lager en ging daarmee de kwaliteit der stof in gelijken graad achteruit, tot eindelijk de klachten van uit Indië zoo luide werden, dat zij den Minister van Koloniën bereikten. De serge, zooals zij thans in 1902 wordt geleverd en die een trekkracht, op den dynamometer moet verdragen van 80 KG. in de richting van den ketting, van 65 KG. in de richting van den inslag, is even sterk als het lichtblauwe, groene, en donkerblauwe laken van 850 gram per meter, zooals de Technische Voorschrif ten voor Nederland dit voorschrijven en sterker dan alle andere lakensoorten, die voor militaire doeleinden in Nederland worden aangewend. Het volgende staatje geeft daarvan, een overzicht. Minimum trekkracht in de richtins van SOORT VAN STOF. den ketting. den inslag. Serge 80 65 Lichtblauw, groen, donkerblauw ordinair laken van 850 gr. per M. 85 60 Donkerblauw ordinair laken van 750 gr. per M 75 55 Keperlaken voor overjassen voor marechaussee's 70 60 Onderofflcierslakens 60 50 Blauw laken voor kepi's 45 50 Groen laken voor kepi's 40 35 Laken voor mantels voor wiel rijders 50 50 De trekkracht wordt zoowel bij de stoffen voor Nederland als voor Indië gemeten met den dynamometer van Hausner. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat de lengte van de strook tusschen de klauwen van den dynamometer volgens de Technische Voor schriften voor Nederland 16,5 cM. volgens de Technische Voor schriften voor Indië 20 cM. moet bedragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 241