222 Uit genomen proeven bleek echter, dat dit lengteverschil geen merkbaren invloed op de resultaten uitoefende. De breedte van de beproefde strooken bedraagt volgens beide voorschriften 10 cM. De serge is voorts een zeer licht en uiterst luchtrijk weefsel, dat in eigenschappen 't meest overeenkomt met kamgaren. Bij een soortelijk gewicht van 0,240 is de samenstelling' van het luchtdroge weefsel vaste stof 200 °/0o. lucht 800 terwijl bij verzadiging tot kleinste watercapaciteit zich slechts 25 °lo der poriën met water vult, zoodat de samenstelling: van de stof dan wordt: vaste stof 200 °/00- water 200 lucht 600 waaruit blijkt, dat zelfs in natten toestand het weefsel nog: meer luchtverversching toelaat dan het effen katoenen weefsel in luchtdrogen toestand. De samendrukbaarheid, gemeten met den micrometer van L„ Schopper, Leipzig, bedroeg 19,5 tegenover 10 a 11 °/0 bij goedgevolde lakensoorten en 34 tot 38 hij flanel. Khaki-Drill. Nauw was in '87 het geheele Indische Leger van sergen kleeding voorzien, of de katoenen bovenkleeding, thans in den vorm van Khaki-kleurig drill, kwam opnieuw ter sprake. Te ruggekeerd van zijn zending naar Britsch-Birmah bracht de kapitein Breijer een khaki-uniform mede, zooals die in Britsch- Indië voor de troepen te velde ook thans nog gedragen wordt. Men schijnt er in allen ernst aan gedacht te hebben zoo'n khaki-uniform ook bij ons leger in te voeren en meer dan een poging daartoe te hebben aangewend. Breed werden in verschillende artikelen in het Militair Tijd schrift de voordeelen van die kleedingstof uitgemeten en nog niet zoo heel lang geleden werd het een voor ons beschamend feit genoemd, dat de Duitschers in hunne jonge nederzettingen in China den troepen khaki-kleeding verstrekten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 242