223 Verdient khaki-drill werkelijk de voorkeur boven serge? Wat weerstandsvermogen van het weefsel betreft zeer zeker. De trekkracht van goede lakensoorten bedraagt gewoonlijk niet veel meer dan 90 KG in de richting van ketting en in slag, terwijl van goede drillsoorten deze van 200 tot 300 KG. kan bereiken. Voor eene veldkleeding is dat een niet te mis kennen voordeel. Over de kleur wil ik hier niet spreken; daarover later. Doch khaki-drill is een effen geweven katoenen stof. De redenen, waarom voor soldaten zoo'n stof niet te verkiezen is als stof voor bovenkleeren, zette ik reeds uiteen op pagina 246 en vorige. In de practijk zijn de bezwaren, verbonden aan het khaki-drill, trouwens herhaaldelijk gebleken. Zoo waren bij de expeditie naar Abessynië in '67 de Europeanen voorzien van een sergen en van een khaki-drill tenuede in landers hadden slechts khaki-drill uniform. Het gevolg was, dat die kleeding zelden droog was. „Bowelcomplaints conse quently headed the mortality and invaliding", zegt de verslagge ver. Gedurende de expeditie van '75 op het schiereiland Malak- ka was ieder man voorzien van een sergen en twee khaki-drill tenues, wollen sokken en hemden. Over de khaki-drill unifor men werd een zeer ongunstig oordeel uitgesproken, zij waren niet geschikt voor een vochtig klimaat als dat van Perakals ze niet herhaaldelijk gewasschen en kunstmatig gedroogd konden wor den, waren ze steeds vochtig en voelden klam aan. In Oost-Soudan '84—droegen de Britsche troepen grijs flanel len kleeding, de Indische troepen khaki-drill. De eerstaanwe zend officier van gezondheid bij deze expeditie zegt in zijn rap port over de kleeding, dat zelfs voor zeer heete klimaten khaki- drill lang zoo doelmatig niet was als serge of wol. In het Militair Tijdschrift van '89 deel I wordt omtrent de tenue van de Duitsche officieren in Oost- Afrika gezegd, dat zij bestond uit twee pakken van wit flanel en vijf van wit en blauw gestreepte wol. Daarbij moest wollen ondergoed worden gedra gen. De kleeding der onderofficieren bestond uit vier stellen katoenen bovenkleeding, voorts wollen ondergoed. Hierin ligt reeds het bewijs, dat voor de uniform der onderofficieren katoen Dl. II, 1902. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 243