224 werd voorgeschreven, omdat die stof zooveel goedkooper is dan wol, niet, omdat ze beter wordt geoordeeld, want dan zou voor de uniform der officieren ook katoen zijn voorgeschreven. Gedrongen om de kosten der legers tot een minimum te be perken en toch den soldaat een kleeding te geven, die duurzaam is en sterk, terwijl er naar gestreefd wordt het aantal kleeding- stukken zoo groot mogelijk te doen zijn, zal men allicht geneigd zijn de hygiënische eischen uit het oog te verliezen, omdat te kortkomingen op dit punt hun invloed niet zoo onmiddellijk en niet zoo duidelijk doen gevoelen. Helder gewasschen en gestreken, liefst nog gesteven, laat de katoenen kleeding aan netheid niets te wenschen over. Doch die netheid is voor den soldaat, aan wien slechts een gering aan tal kleedingstukken kan worden verstrekt en die bovendien dag aan dag daarmee exerceert en allerlei terreinen doorkruist, on bereikbaar te achten, te meer nog, omdat hij niet over de mid delen beschikt om zelf zijne kleeren te wasschen, te stijven en te strijken, noch over voldoende inkomsten om voor dit doel eenig geld uit te geven. De practijk zou dan ook weldra leeren, dat de soldaat in khaki-drill er al even onoogelijk zou uitzien als met de vroegere blauw katoenen kleeding. Wel zijn er enkele categorieën van militairen, die in kliaki- drill eene doelmatige kleedingstof zouden vinden, zooals bureau- en hospitaalpersoneel. Deze verrichten geen zwaren lichaams- arbeid, dragen geen uitrusting en zijn minder blootgesteld aan de wisselende invloeden der weersgesteldheid. De sterkte van dit personeel bedraagt slechts een gering percentage van de ge- heele legersterkte. Het invoeren van eene afzonderlijke uniform voor die categorieën zou dan ook niet onaanzienlijke kosten na zich sleepenBovendien gaan ook bureau- en hospitaalpersoneel mee te velde; verkeeren dan in gelijke omstandigheden als de overige militairen en zouden dan even als dezen alle nadeelen ondervinden van de katoenen bovenkleeding. Want te velde zouden zich de nadeelen der katoenen boven kleeding het meest doen gevoelen. Meer dan in het garnizoen is de soldaat daar blootgesteld aan de inwerking van klimato logische invloeden, zoodat juist daar de hygiënische eischen, waaraan de kleeding moet voldoen, op den voorgrond treden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 244