225 Uit onze eigen kleedinggeschiedenis blijkt duidelijk en over tuigend, hoe ondoelmatig de katoenen bovenkleeding was. Toen men, verbetering wenschend, aan die katoenen kleeding een wollen kleedingstuk toevoegde, stond men voor de keuze de wollen stof als hemd of als jas te doen dragen. We zagen het leger als van zelf, voetje voor voetje, geraken tot de baaien jas, later tot de sergen jas, nog later tot de sergen attila, de katoe nen plaats maken voor de sergen pantalon; de katoenen man tel mocht zich slechts in een kortstondig bestaan verheugen. Kortom in ons leger is de strijd tusschen katoenen en wollen bovenkleeding in het voordeel van de wollen beslecht. De meening, dat de katoenen bovenkleeding zoo bijzonder ge schikt zou zijn voor ons Indisch klimaat, steunt dan ook zeer zeker niet op de ten onzent opgedane ondervinding. De Kapot en Manteljas. Yelen, waaronder Dr. M. A. Le Grand. L'hygiène destrou- ,pes européennes aux colonies et dans les expéditions coloniales, noemen kapotten of mantels in tropische gewesten onnutte din gen. Ik zou die meening niet gaarne onderschrijven en schaar me liever aan de zijde van Duncan waar deze zegt: „The next article is the great coat. I hold that in the jungles of the tropics or in the sandy plains, the soldier should never be wit hout this article". De gewone kleeding, die berekend is en moet zijn op de hooge temperaturen, waaraan de soldaat overdag is blootgesteld, vol doet uit den aard der zaak niet voor de koudere nachtenen al evenmin beschut zij het lichaam voldoende tegen heftige tro pische regens. Een kleedingstuk, dat, zoo gewenscht, boven de gewone klee ding kan worden gedragen, zal voor dit doel 't meest aanbeve ling verdienen. Ik zeg met opzet „kleedingstuk", omdat ik al zeer weinig heil verwacht van spreien, die tevens dienst kunnen doen als mantels, van mantels, die tevens als tent zouden kun nen dienen en al evenmin van kleedjes, die met caoutchouc, guttapercha of dergelijke stoffen imperméabel zijn gemaakt. Behoeft het nog betoog, dac ook voor dit kleedingstuk aan eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 245