229 zou kunnen worden bij de aanschaffing van nieuw geschut al zeer onoordeelkundig te werk te gaan. Gelooft de heer Keus werkelijk, dat tot aankoop van een nieuwen vuurmond wordt overgegaan, zonder dat van dien vuurmond aan het departement van Marine alle gegevens ook de spreiding behoorlijk zijn nagegaan? En gelooft hij, dat de firma Fried. Kruppeen kanon zou afleveren, waarvan niet alle gegevens ook de spreiding door tal van proeven nauwkeurig bekend zijn? Is het hem onbe kend gebleven, dat bij de oplevering van nieuw geschut door de firma Krupp daarbij een geheel complete schootstafel met spreidingstabellen wordt verstrekt? Ik ben overtuigd, dat de heer Keus, indien hij zich tot het Departement van Marine te 's Gravenhage had gericht tot het bekomen van de gegevens, die hij voor de constructie zijner inderdaad nuttige en aan schouwelijke graphische voorstellingen en zijne verdere beschou wingen noodig had, volledig ingelicht zou zijn geworden. Dit zou hem dan de moeite hebben bespaard van het bereke nen der spreiding in hoogte en breedte, waarvoor door hem formules zijn afgeleid op blz. 280 287. Tegen deze formules zijn zeer ernstige bedenkingen in te brengen, en het is niet te verwonderen, dat de schrijver hier en daar duistere we gen heeft moeten bewandelen om de met de formules ver kregen resultaten in overeenstemming te brengen met de aan de werkelijkheid ontleende getallen, waarmede hij in enkele ge vallen zijne berekende uitkomsten heeft kunnen vergelijken. Ook in de talrijke voorbeelden, die in het stuk van den Heer Keus voorkomen, wordt herhaaldelijk tegen de wetten der waarschijn lijkheidsrekening gezondigd. Terloops zij hier nog opgemerkt, dat de op blz. 280 voorkomende mededeeling, dat onze schoots- tafels berekend worden volgens de formule: gx2 gnc3 x3 y xtg» 2Y02cos2« 3 niet juist is. Reeds sedert 1890 worden de schootstafels bij de Ma rine berekend volgens de algemeen bekende formules van Krupp. Yerder zou het voorkomende op blz. 412 den lezer in den waan brengen, dat bij de Marine nog z. g. „geconcentreerd vuur" in gebruik is, een vuur, waarbij alle stukken aan eene zijde vooraf in een bepaalde richting en onder een bepaalden vlucht-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 249