280 hoek worden gesteld en wel zoodanig, dat de gemiddelde banen alle door één punt gaan, om dan alle gezamenlijk te worden afgevuurd, wanneer het doel in de richtlijn van een der kanon nen het richtkanon komt. Deze soort van vuur wordt reeds sedert eenige jaren bij onze Marine (en ook bij vreemde Marines) niet meer toegepast, en zij komt dan ook in het thans van kracht zijnde „Algemeen Reglement betreffende het gebruik der bat terij, enz (1899)" niet meer voor. Ook op andere plaatsen over de aan boord te volgen wijze van vuren, sprekende, zijn de door den schrijver gegeven voor stellingen in strijd met het zooeven genoemde'dienstvoorschrift. Zoo spreekt de heer Keus op blz. 488 van „lagen" en op blz. 484 en 485 van „lagenvuur", welke soort van vuur bij de Marine reeds sedert vele jaren is afgeschaft (in het Algemeen Regle ment van 1894 komt het reeds niet meer voor). Bij het „stuk- kenvuur"zegt hij op blz. 483 „dient den commandeurs 1) „ingeprent te worden niet oogenblikkelijk op het commando af te „vuren, doch kalm door te richten en pas te vuren, wanneer „ze. enz"., terwijl in het Algemeen Reglement staat voor geschreven: de aangewezen stukken worden geladen en „gericht, en zonder verder commando stuk voor stuk afgevuurd „en weder geladenStukkenvuur op commando bestaat alleen bij het afgeven van saluten. Op blz. 485 zegt de heer Keus: „Lagenvuur heeft dan zeer „veel kans op groot succes en een langzamer, doch goed gemikt „en inslaand vuur zal veel meer uitwerking hebben dan een „driemaal zoo vlug, slordig gericht, en dus waarschijnlijk niet „zooveel rakend, snelvuur." "Waar bij alle oefeningen bij de Marine het steeds als een der eerste en voornaamste plichten van de officieren wordt beschouwd zorg te dragen voor nauw keurig en zorgvuldig richten, en in het meergenoemde Algemeen Reglement nog eens speciaal daarop de aandacht gevestigd wordt 2), moet het den heer Keus als een ernstige grief aangere kend worden, dat hij het doet voorkomen, alsof er bij onze Marine 1) stuks-commandanten 2) Noot. „Ook bij dit vuur (snelvuur) moet men indachtig zijn, dat liet treffen van „het doel geheel van het goede richten afhankelijk is en misschieten het eigen moreel „verzwakt en dat van den vijand verhoogt". (Algemeen Reglement 1899 blz. 31).

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 250