235 dat hij de wetenschap zeer slecht gediend en op deerlijke wijze mishandeld heeft. De naam van het Tijdschrift eischt boven dien een luid protest. Aangezien in sommige schootstafels geene of geene voldoende opgaven omtrent de spreidingen der volle projectielen worden aangetroffen, wenscht de schrijver in deze leemte te voorzien door de spreidingen langs theoretischen weg te berekenen. Zoowel voor die in de hoogte als in de breedte leidt hij daarom eene formule af, die vervolgens voor practische toepassingen wordt benut. Stellen we de aanvankelijke snelheid v0, den schootshoek en den luchttegenstandscoëfficient c, dan kan de verge lijking van de kogelbaan voorgesteld worden door de vergelijking: ij F (x, v0, c). Om nu tot eene formule voor de hoogtespreidingen te komen, laat de schrijver in deze vergelijking de genoemde grootheden met de 50°/0 variatiën (fouten) aangroeien of afnemen, waarna hij de komende vergelijking van de oorspronkelijke aftrekt. De dus gevonden differentie van y wordt vervolgens zooveel mogelijk vereenvoudigd, waarna de gevraagde formule voor HS50 gevonden heet te zijn. Wij hebben in het voorgaande den gedachtengang van den schrijver trouw naar waarheid weergegeven, en iedereen, die eenigszins vertrouwd is met de waarschijnlijkheidsrekening, spe ciaal met de theorie der fouten, ziet terstond, waar de fout schuilt. De schrijver laat namelijk v0, «en c gelijktijdig met de 50°/o variatiën aangroeien; hij veronderstelt m. a. w. al spreekt hij die veronderstelling niet uit dat eene variatie in v0 steeds gepaard gaat met een in gelijken zin en van evenre dige grootte van en c. Dit nu is geheel in strijd met de waarheid; is bijv. bij eenig schot v„ iets te groot, dan kan zeer goed te klein zijn. Bij eenig nadenken had de schrijver dit kunnen en moeten inzien. Blijkbaar is hij onbekend met de wet of den regel van Didionvolgens welken zich de spreidingen in zoodanige gevallep samenvoegen. Uit de gevolgde wijze van berekening zou volgen, dat de spreiding, die het gevolg is van verschillende oorzaken, gelijk is aan de som van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 255