243 -steld, of wij hooren ons tegenwerpen: „alweer eene verbrokke ling van ons wapen, wij hebben al onze veld-, onze berg- en onze vesting-artillerie, onze werkplaatsen en in de allernaaste toekomst ook onze kust-artilierie, en moet er nu nog eene nieuwe soort zijn? Wij achten deze tegenwerping volkomen gerechtigd, want reeds nu voelt men de bezwaren van die veelsoortigheid bij ons wapen maar al te sterk. Het is onmogelijk, dat een artil lerist te gelijker tijd werkelijk goed bruikbaar zou zijn voor ieder der onderdeelen van zijn wapen en wij zouden die onmogelijk heid niet gaarne nog beslister willen maken. Met 't oog hierop is 't ons inziens wenschelijk onze bereden artillerie niet zooals tot nu toe 't geval is te splitsen in veld en berg- artillerie en deze laatste zoo goed en zoo kwaad als 't .kan tegen den inlandschen vijand te gebruiken, maar eene ver deeling te maken in artillerie tegen een Europeeschen en die tegen een inlandschen vijand en de laatste soort in het geval van een oorlog tegen een buitenlandschen tegenstander te belas ten met de bijzondere taak, die nu aan de berg- artillerie zal worden opgedragen. Ons inziens is dit standpunt veel juister dan wat tegenwoordig wordt ingenomen en van dit standpunt uitgaande willen wij onze denkbeelden over deze nieuwe artil lerie verder uiteenzetten, onder uitdrukkelijk voorbehoud echter, dat wij ons niet verbeelden een volkomen uitgewerkt plan te kunnen geven, maar hoogstens eene richting, waarin proefnemin gen gedaan zouden moeten worden. De redenen, waarom onze berg- artillerie te kort schiet in de vervulling van de haar opgelegde taak zijn: gebrek aan mobi liteit en geringe uitwerking. Het gemis aan voldoende beweeg lijkheid weegt het zwaarst en de eerste vraag is dus, hoe hierin kan worden voorzien. De beantwoording dezer vraag is niet zoo heel gemakkelijk, want in verlichting van materieel kan 't ge neesmiddel niet worden gezocht, omdat daardoor de uitwerking te veel zou lijden. In verbetering der transportkrachten dus, maar ook hierbij stuit men op bezwarende terreinen, waarover de artillerie tegen den inlandschen vijand zich moet kunnen be wegen, zijn zoo afwisselend, dat de eischen aan de transport-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 263