244 - krachten te stellen zeer uiteenloopend, gedeeltelijk zelfs onver- eenigbaar zijn. De bij de indische expedities door de artillerie te overwinnen moeilijkheden vinden hun oorzaak voornamelijk in le. de nauwe voetpaden, waarlangs de colonnes vaak moe ten marcheeren. 20. de drassige terreinen, die moeten worden doorgetrokken. 3e de steile hellingen, die herhaaldelijk moeten worden be klommen. Men heeft dus te zoeken naar eene transportkracht, die ons over al deze moeilijkheden heen zou kunnen helpen, of naar eene samenvoeging van verschillende krachten, die, elkaar aan vullende, ons de zelfde voordeelen waarborgen. De nauwe voetpaden maken al dadelijk, dat de mogelijkheid,, om zoo noodig al 't materieel te kunnen dragen, een onafwijsbare eisch is. Het paard als eenige transportkracht is dus niet vol doende, want al voldoet het als munitiedraagdier zeer goed, voor kanon- en aiïuitdraagdier is het niet geschikt. De muni- tiekisten vormen een gemakkelijke last, niet zoozeer door de lichtheid, als wel door de gunstige ligging van 't zwaarte punt. Mocht het werkelijk gelukken eene affuit te construeeren, die zoo licht was, dat er een soort paard gevonden kon worden om als affuitdraagdier op te treden, en men daarbij niet meer dan twee draagpaarden noodig had, dan zou er als men dan nog het kanon door menschen liet dragen, ongetwijfeld een buitengewoon mobiele artillerie kunnen worden georganiseerd. Wij gelooven echter niet aan die mogelijkheid en meenen dus, dat men althans gedeeltelijk de muildieren zal moeten behouden. Muildieren als eenige transportkracht voldoen evenmin, want hoewel uitstekende draag- en goede trekdieren, hebben zij een zeer groot nadeel, namelijk hunne ongeschiktheid om zich in drassi ge terreinen te bewegen. Bovendien en dit bezwaar zou bij paar den als affuitdraagdieren nog veel grooter zijn lijden ze bij veelvuldig dragen voortdurend aan pijnlijke of zelfs open ruggen en aan drukkingen. Wij gelooven niet, dat het mogelijk is dit nadeel te vermijden, zoolang men niet een midddel gevonden heeft om 't zwaartepunt der last beneden den rug te laten vallen. Zoolang dit niet gebeurt, is 't evenwicht van nature

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 264