handen voorzien, waar de dieren te kort schieten, en alle offi cieren, die de berg-artillerie te velde hebben zien werken, ziju het er dan ook over eens, dat de Europeesche kanonniers worden afgebeuld. Er zijn er dan ook weinigen, die het lang volhouden, en talloos zijn de voorbeelden van jonge mannen, die door dit afbeulend werk hunne krachten spoedig verloren hebben. De ondervinding heeft ons, en, naar wij met zekerheid meenen te weten, ook velen onzer collega's, tot de conclusie geleid, dat men met onze tegenwoordige berg-artillerie nog 't verst komt door het kanon te laten dragen en de affuit te laten trekken. Zoo mogelijk moeten dan vier muildieren per stuk worden in gedeeld, waarvan er twee om beurten dragen en twee om beur ten trekken, terwijl de beste muildieren de krachtigste en meest geoefende worden bestemd voor kanondraagdieren. Zoodra dan de goede wegen, waarlangs kan worden getrokken, worden verlaten, moet overgegaan worden tot den marschvorm met getrokken affuit en gedragen kanon. Men krijgt daardoor een voertuig, dat veel lichter is, waarvan 't zwaartepunt veel lager ligt, en dat daardoor dus veel stabieler is, terwijl eindelijk dit zwaartepunt verder van de as ligt en ook daardoor de raden in drassig terrein veel minder diep inzinken. Bij 't trekken door moeilijk terrein kan dit veel lichtere en stabielere voertuig door de kanonniers aan de rem- en trektouwen veel gemakkelijker in evenwicht gehouden worden en dus worden ook daardoor de schokken, die het trekkende muildier ondervindt, veel geringer. In terreinen, waarin men met een aangespannen stuk zeker blijft steken, heeft men dan ook dikwijls met eene aangespannen af fuit geen ongevallen. Tegen hellingen, waar een beladen muildier nog zonder hulp tegen op kan komen, trekt men de affuit met één of desnoods met twee voor elkaar gespannen muildieren zeker nog op, en in 't algemeen kan men dus overal, waar een beladen muildier komt, ook de getrokken affuit brengen, terwijl in drassige ter reinen een muildier, dat de affuit trekt, ongetwijfeld in gunstiger omstandigheden is dan een ander, dat 't kanon draagt. Alleen op zeer nauwe voetpaden, waar links en rechts geen ruimte meer is, moet alles opgeladen wordenin sawah's, waar de ga- langans wel breed genoeg zijn voor een muildier, maar geen spoor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 267