250 Als men, alvorens in batterij te kunnen komen, eerst de stukken nog geheel in elkaar moest zetten, dan zou zeker iedere colonne commandant het recht hebben zich te beklagen over de lang zaamheid, waarmee de artillerie aan zijn bevel om in batterij te komen gevolg geeft. Dit in elkander zetten duurde ook bij de door koelies gedragen sectie veel te lang, iets dat wel gedeel telijk, maar wij vreezen toch niet geheel, aan de weinige samen werking van kanonniers en koelies te wijten was. Aldus is de mensch als eenige draagkracht evenmin aanbe velenswaardig als paard of muildier, maar wij gelooven wel, dat hij in vereeniging met 't muildier zeer goed gebruikt kan worden. Als men per stuk 2 muildieren als trekkracht en, zoo noodig, als draagkracht voor de affuit en 6 koelies waarvan 2 ter aflossing als draagkracht voor 't kanon indeelt, dan krijgt men een geheel, waarin de nadeelen zooveel mogelijk zijn ver meden en de voordeelen zooveel mogelijk vereenigd zijn. Wij stellen ons hierbij voor, dat er langs de wegen getrokken wordt en dat, zoodra men het terrein in gaat, 't kanon door de koelies gedragen en de affuit beurtelings door de muildieren getrokken wordt. Men heeft dan alle voordeelen, zooals die boven zijn uiteengezet, maar zonder de nadeelende kans op ongevallen is verminderd in plaats van vermeerderd, doordat er maar 2 muildieren per stuk zijn; in drassige terreinen behoeft men niet meer voor het eene, nagenoeg altijd beladene, muildier per stuk te vreezen en eindelijk kan van ieder goed gedeelte van den weg gebruik gemaakt worden om het geheele stuk te trekken, want de koelies kunnen heel gemakkelijk even 't kanon in de tappannen leggen om het desnoods een oogenblikje latei ei weei uit te nemen. Deze laatste mogelijkheid behoedt ook de koelies vooi te groote vermoeienis en wij gelooven, dat in velband hiermede het gewicht van 't stuk zeker op 120 K.G. gesteld kan worden, te dragen door 4 koelies met nog 2, die de andeien beurtelings aflossen. Men moet hierbij ook in aanmeiking nemen, dat bij iedere halte, zooals die bij de colonnes herhaaldelijk voorkomen, de koelies in tegenstelling met de muildieren, van de rust kunnen gebruik maken door hunnen last even neer te leggen, teiwijl men eindelijk deze dragers bij opvolgende marschdagen kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 270