- 252 zou blijken te zijn dan de tegenwoordige. De proef hieromtrent zou zoo gemakkelijk te nemen zijn door bijv. bij eene batterij eene enkele sectie op de door ons aangeven wijze in te richten, deze sectie eenige maanden goed te oefenen en daarna haar mobiliteit in alle soorten van terrein drassige en sterk geaccidenteerde te vergelijken met die der beide overige sectiën. Men zij bij deze proef echter absoluut onpartijdig en late bij de proefmarschen de sectie-commandanten optreden in voor hen volkomen onbe kend terrein, want juist die onbekendheid, die volslagen onmo gelijkheid om van te voren te bepalen, waar men trekken en waar men dragen moet, is dikwijls oorzaak, dat den artillerie com mandant te velde de onaangenaamste verrassingen worden bereid. Na in het eerste gedeelte van ons opstel te hebben aange geven door welk middel wij meenen, dat de mobiliteit der tegen woordige berg-artillerie zou kunnen worden verhoogd, komen wij nu tot de bespreking van 't materieel, waarmede onzes inziens de artillerie tegen den inlandschen vijand zou moeten worden uitgerust. Onze tegenwoordige berg-artillerie is in navolging van de meeste Europeesche berg-artillerieën bewapend met een kort kanon, waarvoor gewoonlijk de volgende redenen worden opge geven: le moet 't kanon licht zijn om gemakkelijk vervoerbaar te zijn, 2e moet de maximum lengte niet meer dan 1 M. zijn, omdat anders 't dragende muildier zich niet gemakkelijk kan wenden, en 't zwaartepunt te ver naar achteren komt, 3e zijn groote invalshoeken in bergachtige terreinen met hunne diepe terreinplooien gewenscht. Gaan wij na of deze redenen ook tegen den inlandschen vijand gelden. De eerste blijft onveranderd bestaan, maar men kan bij het door ons bepaald gewicht van 120 K. G., ook een vrij Inag kanon construeeren. De tweede reden vervalt, zoodra men, zooals wij, van 't dragen door een muildier afziet, terwijl eindelijk de derde reden, waarvan 't gewicht trouwens toch al sterk betwijfeld kan worden, al hare waarde verliest, als men opmerkt, •dat de artillerie tegen den inlandschen vijand zeker even dik wijls in vlak als in bergterrein zal optreden. Wij kunnen dus de beslissing omtrent 't type kanon al-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 272