258 Alvorens te kunnen bepalen hoe groot het affuitgewicht ongeveer zal moeten zijn, hebben wij uit te maken of de vuur mond ingericht moet worden als snelvuurkanon of niet. Het is natuurlijk altijd een voordeel, wanneer men, als de omstandigheden het eischen, in staat is een zeer snel vuur af te geven. Dit voordeel is echter bij deze artillerie tegen den inlandschen vijand veel geringer dan bijvoorbeeld bij de Euro- peesche veldartillerieën en dit wel, omdat: le dit zeer snelle vuur met 't oog op de geringe mu nitieuitrusting eene veel hoogere uitzondering zal moeten blijven 2e omdat de omstandigheden, waaronder men het vuur zou willen afgeven, minder zullen voorkomen. Bij alle Europeesche artillerieën wordt er met nadruk voor gewaarschuwd om het snelste vuur alleen toe te passen in uiterst spannende gevechtsmomenten, of wanneer zich bijzonder gunstige doelen gedurende korten tijd vertoonen. Deze waar schuwing is natuurlijk nog veel meer op hare plaats daar, waar alle munitie moet worden gedragen en de uitrusting dus niet vergeleken kan worden met die der bovenbedoelde ar tillerieën. Men verwijte ons Diet, dat wij komen aandragen met dat afgezaagde bezwaar van 't gevaar voor munitie verspilling, dat ouderwetsche bezwaar, dat noch de invoering der achterladers, noch die der repeteergeweren en snelvuurkanonnen heeft kunnen tegenhouden Integendeel wij hechten niet aan dit bezwaar,, de vuurleider der artillerie kan veel beter dan die der infanterie het vuur in de hand houden en wij kunnen dus van hem eischen, dat er geen munitieverspilling zal zijn. Maar juist, omdat wij verwachten, dat de artillerie-commandant zijne munitie niet zal verspillen, gelooven wij ook, dat hij zich tienmaal zal beden ken, voordat hij dit snelste vuur toepast. Laten wij eene munitieuitrusting veronderstellen van 96 scho ten per stuk, dat is dus belangrijk hooger dan de tegenwoor dige, die met inbegrip der kartetsen, maar 84 schoten telt, dan kan men bij eene vuursnelheid van 3 schoten in de minuut zijne geheele munitie in 32 minuten verbruiken, terwijl als de maximuinvuursnelheid, zooals bij de Europeesche bergartillerieën.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 278