260 b. het aanbrengen van eene rem, die maakt, dat de vuurmond' gedurende het schot nagenoeg niet van plaats verandert en er gedurende een zeker aantal schoten met zoogenaamd narichten kan worden volstaan. Tegen de vereenvoudiging der lading, voor zoover dit geschiedt door 't gebruik van eene eenheidspatroon en tegen 't aanbren gen van een rem achten wij nu de bezwaren overwegend. Over de eenheidspatroon kunnen wij kort zijn; men vindt ze bij geen enkele bergartillerie om de eenvoudige reden, dat eene eenheidspatroon, met 't oog op de veel langere huls, aan- merkelijk zwaarder is dan een projectiel, kardoeshuls en lading samen, en verder, omdat ze te lang is. Het door ons voorge stelde projectiel zou 0,267 M. lang zijn, en de eenheidspatroon zeker 60 cM., zoodat deze niet gemakkelijk in de kleine rnuni- tiekisten kan worden verpakt. De rem vindt men tegenwoordig aan ieder modern veld- en bergkanon, en toch handhaven wij beslist ons standpunt, dat wij de rem bij de artillerie tegen den inlandschen vijand zeer nadeelig achten. De nadeelen aan de rem verbonden zijn: le Zij verzwaart de affuit, niet alleen door haar eigen gewichtr maar vooral ook, omdat eene van eene rem voorziene affuit de geheele terugstoot moet opvangen en daardoor dus veel ster ker geconstrueerd moet zijn dan eene niet van eene rem voor ziene affuit. Zij maakt het geheele samenstel teerder. Het tweede bezwaar is in onze Indische terreinen zeker grooter dan bij de Europeesche berg-artillerieën. Wanneer men gezien heeft hoe er te velde met zoo'n stuk gesjouwd wordt en wat dan zoo'n affuit te verduren heeft, dan ziet men een bezwaar in iedere inrichting, die het samenstel ingewikkelder en teerder maakt. Toch zou dit nadeel nooit zoo zwaar kunnen wegen,, dat men van eene rem zou afzien, als er niet ook 't eerste' bezwaar was, dat veel grooter is en dus den doorslag geeft. Gaan wij na, wat er er na het schot gebeurt, ten einde eenigs- zins te kunnen beoordeelen in hoeverre de affuit zonder rem minder heeft te lijden. Als het schot afgaat, drukken de gassen met dezelfde kracht, tegen den bodem van 't projectiel als tegen het gasafsluitend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 280