264 moeten zijn en de afmetingen zoo gering mogelijk. Ons projectiel weegt 5 K.G., en rekent men, dat huls en lading samen 0,5 K.G.. wegen (bij 't systeem Nordenfelt van 75 m. M. is bij een projectiel van 5 K.G. en eene V0 van 310 M, 't gewicht der lading 0,15 K.G., dat der van aluminium vervaardigde huls 0,2 K.G), dan moet er bij 12 schoten per draagpaard in iedere kist 6 X 5,5 K.G.. 33 K. G. aan munitie worden geborgen. In het ontwerp von FriUch worden in een munitiekist van 46 K.G. 6 schoten meegevoerd, terwijl 't gewicht van 't pro jectiel 6, dat der lading 0,3, dat der huls 0,4 a 0,5 K.G. bedraagt. Aldus 6 X 6,75 40,5 K.G. aan munitie, zoodat 't gewicht der kist zelf niet meer dan 5,5 K.G. is. In onze tegenwoordige munitiekist van 46,5 K.G. wordt onge veer 35 K.G. aan munitie meegevoerd, zoodat de kist 11,5- K.G. weegt, een gewicht, dat zeker voor vermindering vatbaar zal wezen, zooals blijkt uit de vergelijking met de munitiekist in 't ontwerp v. Fritsch. Rekenen wij, dat onze munitiekisten bepakt 40 K.G. wegen, dan zou er dus eene aanzienlijke gewichtsvermindering verkre gen worden, eene vermindering, die hoogst noodig is, want bij werkelijk lange marschen is de tegenwoordige last voor onze kleine draagpaardjes te zwaar. De afmetingen van onze tegenwoordige munitiekisten zijn buitenwerks ongeveer als volgt: lengte 0,56 M. breedte 0,22 M. diepte 0,28 M. Van deze afmetingen zouden wij gaarne in de eerste plaats de diepte en verder ook de breedte willen verminderen, terwijl wij desnoods de lengte ten behoeve dier vermindering wat grooter zouden willen maken. Bij marschen in geaccidenteerd terrein komt het namelijk herhaaldelijk voor dat onze kleine draagpaar- den met de onderkanten der kisten aanstooten, waardoor een kist allicht uit de draaghaken wordt gelicht en de bok scheef gaat hangen, zoodat weer het overzadelen een belangrijk opont houd geeft. Verder behoeft zoo 'n draagpaardje bij 't doortrek ken van bergriviertjes maar even te struikelen, of de onderkanten der kisten, die bij eenige noemenswaardige diepte van het rivier-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 284