- 269 bij dien voor het eerste mocht worden gevoegd zonder de straf te zwaar te maken. Ik blijf dan ook bij mijne opinie, dat de genomen beslissing eene machtsoverschrijding vormt, die door niets meer kan worden goedgepraat. Verder had ik het in mijn vorigen brief over de willekeurige interpretatie van art. 157 R. L. volgens welke de woorden: „het een en ander" zouden beteekenen: „onbelangrijke stukken, waaronder de getuigenverhooren niet mogen worden begrepen." De Heer Bergsma acht het zeer juist, dat 's krijgsraads vonnis werd vernietigd, omdat „de voorlezing (der getuigenverhooren) „strekt tot eene laatste gelegenheid voor den beklaagde om zich „te verdedigen." Het spijt mij, dat de Heer Bergsma(waar schijnlijk met het oog op de beperkte plaatsruimte) mijn betoog niet weerlegd heeft, dat bij de geschetste behandeling der zaak die gelegenheid den beklaagde eveneens werd opengesteld en zelfs in veel ruimer mate, dan zulks op de gebruikelijke wijze het geval is. De Heer Bergsma laat het zijnen lezers voorko men, alsof de lezing der stukken eenvoudig achterwege werd gelaten; toch werden die stukken wel degelijk gelezen, maar in meer eenvoudige, begrijpelijke taal, zoodat de beklaagde beter den zin der woorden kon begrijpen. Te minder begrijp ik de bestrijding, omdat de Heer Bergsma eenige bladzijden verder (pag. 108) erkennen moet, dat die verhooren somtijds in zóó onmoge lijke taal en vorm zijn gesteld, dat hij zich meermalen genood zaakt ziet, de leden van den krijgsraad vooraf een zakelijk re sumé te geven. En wie gelooft dan, dat een eenvoudig hei- kneutertje er iets van begrijpen zou Ge kent wellicht, mijnheer de Redacteurdie ui van de theorie voor het kader door een Pruisischen Premierlieutenant, die korte lings van de krijgsschool is gekomen, en nu zijne geleerdheid eens wil luchten. „Rémarquiren siewohll" zegt hij, esjehtnischtüber eine pracise Diction und Exposition. Der Commandant einer Tête hat „hei coupirtem Terrain die Manquements des Défilés tout de suite aus der paratesten Reserve zu suppliren. Haben Sie's kopirtHerr Korporal De „Fliegende Blatter" melden niet, wat het antwoord van den „Heer Korporal" geweest is, maar ik vermoed, dat het niet veel zal verschillen van dat, hetwelk onze militairen in den regel na de lezing der processtukken zullen moeten geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 289