voegd". Zou de inlassching van de woorden „zoo mogelijk" achter worden" geen aanbeveling verdienen Men denke aan garnizoenscom pagnieën De bewegingen voorwaarts te doen uitvoeren staat bij ons nieuw exercitiereglement op den voorgrond. Als ook 't „opstaan" na knielen voorwaarts geschiedde, door op den voorsten voet in front te draaien, zou de beweging gemakkelijker worden. Bij punt 79 van het exereitiereglement is aangegeven, dat bij de uit voering van de wendingen in den marseh het lichaam (dus ook handen en armen) ongedwongen de bewegingen der voeten volgt. Hierdoor kan worden geëischt, dat bij 't rechtsomkeert maken (volgens punt 81) van een gewapende afdeeling de linkerhand niet het kapmes vasthoudt, waardoor beschadiging van 't geweer van nevenlieden kan worden veroorzaakt. Door in punt 131 onder opmn. op te nemen, dat bij 't rechtsomkeert, maken de linkerhand het kapmes vasthoudt, wordt zulks voorkomen. Het ligt waarschijnlijk in de bedoeling van punt 157, opmn., dat op 't w: c°: „Yoorwaarts" de geweren aan den schouder worden genomen, doch ook kan worden onderwezen (en dit geschiedt), dat de geweren bij den voet blijven en na een paar pa-sen voorwaarts te hebben gemarcheerd, halt wordt gemaakt en daarna de geweren aan den schouder worden genomen. Volgens de le al. van punt 111 moet de knop van den grendel bij 't openen van dezen, zoowel als bij 't sluiten, in de rechtervuist worden aangevat. Door op te nemen in dat punt, dat bij 't vullen en ledigen van het ma-.azijn de duim mag steunen op den linkerwand van het staartstuk, wanneer de loop wordt geopend, komt dat artikel geheel in overeen stemming met hetgeen in de practijk gebeurt, als het niet ten strengste wordt tegengegaan. Evenzoo wordt punt 117 in overeenstemming gebracht met de practijk, als achter 't woord „openen" in den 5ie regel wordt opgenomen: „waaibij de voorste vinger het uitvallen van de patroon mag beletten". Eischt men bet ledigen volgens het reglement, dan valt de patroon, zoo niet altijd, dan toch zeer dikwijls. E.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 292