280 men, welke het gevecht noodig maakt. Welke zullen deze vor men zijn? Het antwoord is zeer eenvoudig. De te voeren strijd is een vuurstrijd: deze kan alleen in de op één gelid ontwik kelde linie, bij voortduring zóó krachtig worden gevoerd, als noodzakelijk is, om den vijand materieel en moreel zijne min derheid te doen gevoelen, zonder dat het gevaar geloopen wordt, aan onevenredig groote verliezen door het vuur des tegenstan ders te zijn blootgesteld. De op één gelid ontwikkelde linie, met enkele nader te be schouwen varianten voor wat aangaat de uitbreiding in de breedte, is bijgevolg, om redenen van utiliteit, de eenige vorm voor het eigenlijk gezegde gevecht noodig en bruikbaar. Hoe zullen nu de tusschenruimten zijn tusschen de in ont wikkelde linie opgestelde manschappen moeten deze eene stand vastige maat hebben of zullen zij aan schommelingen onderhevig zijn, m.a.w. zullen de tusschenruimten de grootte hebben van die der gesloten orde, zullen zij circa één pas bedragen (ongeveer 60 c.M., volgens punt 167 Exercitiereglement) dichte tirail leurlinie ■-of zullen de manschappen eene onderlinge tusschen- ruimte hebben van meerdere passen—open tirailleurlinie—? De omstandigheden, waaronder de strijdende afdeeling oogenblikke- lijk verkeert, zullen hierin moeten beslissen, doch het staat vast, dat de drie soorten van dichtheid op het gevechtsveld zullen kunnen voorkomen en dat zij dus alle drie als gevechtsvormen moeten worden toegelaten. Het exercitiereglement kent voor de sectie alleen de dichte tirailleurlinie; voor de compagnie noemt het als normaal de dichte tirailleurlinie en onder de omstandigheden omschreven in punt 481, ook de linie op één gelid met de tusschenruimten der gesloten orde. De open tirailleurlinie wordt door het regle ment, zelfs met de meest vrijzinnige opvatting van punt 344, voor het gevecht der compagnie niet toegelaten. Vooral voor eene zelfstandig optredende sectie is het van het hoogste belang zich te kunnen uitbreiden, over een zoo breed mogelijk front, soms over eenige honderden Meters, derhalve in z_L^-/j^n,9pen tirailleurlinie. Hierdoor wordt hare kwetsbaarheid zoowel theoretisch als practisch verminderd. jvj r> Daar het echter aan den anderen kant kan voorkomen, uit o II 3 S" -

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 302