281 «en beperkt vuurfront vuur af te moeten geven van de grootst mogelijke dichtheid, zal het in dat geval noodzakelijk blijken, de ruimte, door iederen tirailleur ingenomen, tot een minimum terug te brengen en de manschappen derhalve op te stellen arm aan arm, als in de formatie op één gelid. Zijn voor de sectie, al naarmate zij eene zelfstandige opdracht heeft te vervullen, of in het compagniesverband optreedt, de drie soorten van dichtheid der tirailleurlinie denkbaar en zal het zelfs tot vermindering van verliezen of, bij beschikking •over een uitgebreid front, meermalen voorkomen, dat eene of meerdere sectiën tegelijkertijd in de open tirailleurlinie worden opgelost, voor de compagnie in haar geheel eigent deze vorm zich in het algemeen niet. De alsdan door de compagnie in genomen breedteuitgebreidheid is toch zoo aanzienlijk, dat het onmogelijk wordt voor den compagniescommandant om zijne een heid rechtstreeks te leiden. Hij zou dus de leiding voor elke kleinere onderafdeeling en nieuwe gevechtseenheid moeten over laten aan de sectie-, c.q. groepscommandanten. Daar dus alleen de op één gelid ontwikkelde compagnie, waarin de onderlinge tusschenruimten der tirailleurs zijn, die der gesloten orde of één pas, nog als gevechtseenheid is te beschouwen, ligt het voor de hand, dat deze afdeeling q. t. slechts de vormen met normale frontbreedte en die met één pas tusschenruimte (dichte tirailleurlinie) behoeft.- Tot nu toe werd van de ontwikkelde linie alleen de horizontale uitgebreidheid beschouwd, terwijl de verticale rich ting buiten beschouwing bleef. Toch zal het noodzakelijk zijn ook deze gade te slaan, ten einde de houding op te sporen, welke, de linie aan de minst mogelijke verliezen blootstellende, haar ■de gelegenheid biedt, om na oordeelkundige oefening in vredestijd, :zooveel mogelijk partij te trekken van hare vuurkracht. Vóór alles is het voor den aanvaller zaak de laatste periode van het gevecht in te gaan, door voorafgaande verliezen zoo weinig mogelijk in getalsterkte verminderd en met ongeschokt moreel. Aangezien de zwaar schokkende moreele slagen, met ■de nieuwere vuurwapenen vooral worden toegebracht in die ge vechtsmomenten, waarin men groote doelen biedt zooals dus bij het maken van een sprong, op de wijze in punt 205 aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 303