282 gegeven, bij het aannemen eener ongedekte houding tot het heter afgeven van het vuur e.a. is het een gebiedende eisch. dergelijk gevechtsmomenten, welke reeds op middelbare afstan den met vrij groote zekerheid aanzienlijke verliezen zullen berokkenen, nimmer te laten voorkomen. Daarom moeten, in. de liniën, de tirailleurs in eene zoodanige houding worden op gesteld, dat zelfs op kleine afstanden, door de onzichtbaarheid der geboden doelen, de verliezen tot een minimum worden beperkt. In verband met het bovenstande is de liggende houding de- eenige, die op het gevechtsveld nog toepassing mag vinden en laten wij er bijvoegen, kan vinden, overal waar geen natuurlij ke- of kunstmatige dekkingen benut kunnen worden. Weliswaar wordt beweerd, dat het vuur in de liggende hou ding afgegeven, zeer slecht, ja bijna zonder eenige uitwer king zal zijn, wijl de manschappen, die onder werkdadig vuur de liggende houding hebben aangenomen allereerst dekking zoe ken en zich derhalve ook zullen blijven dekken gedurende den tijdr dat zij vuren en dat als gevolg daarvan de geweren ondereen wille-, keurigen schootshoek van de meest onwaarschijnlijke grootte zul len worden afgeschoten en de projectielen in het blauw des hemels, gezonden, doch gewettigd is de vraag, of dit vuur van niet of slechts zeer weinig zichtbare schutters uit den aard der houding slechter zal zijn dan dat van schutters in knielende- of staande houding, die zooveel meer den ontzenuwenden in vloed zullen ondervinden van hevige verliezen, in korten tijd ingetreden Die zenuwschokkende werking zal zoo groot zijn, dat mannen met ervaring., van den modernen oorlog beweren, dat het niet mogelijk zal blijken, de manschappen in eene andere houding te doen vuren dan in de liggende of gedekte, welke men hen zelfs- niet voor enkele oogenblikken zal kunnen doen verlaten, al zou den met het vuur in eene andere houding veel betere uitkomsten te verkrijgen zijn. Zij verklaren verder, dat, wanneer men de- linie vooruit wil hebben, men beginnen moet met eerst liggen de te laten vuren, om bij de tirailleurs de illusie op te wekken,, dat zij den vijand, zij het alleen moreel, nadeel hebben berok kend en zijn vuur hebben verminderd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 304