283 II. Bewegingen. Voor eenheden, die in vuurgevecht komen of daarin zijn gewik. keld, zijn op open of weinig afwisselend terrein alleen die elemen taire bewegingen mogelijk, welke bestaan in het zich onder ge bruikmaking van elke terreinoneffenheid, van elke gezichtsdek king, al kruipende, recht of nagenoeg recht, vooruit bewegen, om zich daarna in open terrein plat op den buik neder te leggen in elk terrein gebruik makende ook van de geringste dekking en in het zich uitbreiden of aansluiten op daartoe geschikte punten of oogenblikken. Aldus handelende wordt rekening gehouden met de uitwerking der moderne vuurwapenen, welke, terwijl zij ten aanzien van tijd en ruimte aan den verdediger, evenzeer als aan den aanvaller de meest mogelijke vrijheid laten, het ook weer voor beiden tot een gebiedenden eisch maken, van af het oogenblik, waarop de vuurstrijd begint, tot op dat, waarop het doel is bereikt, een goed gericht, al naar de omstandigheden meer of minder krachtig, vuur af te geven, zonder zich een oogenblik bloot te stellen, zoo het kan zelfs en dit vooral tegenover artillerie zonder zich te vertoonen. Bovendien krijgt de aanvaller aldus de gelegenheid ook het laatste gedeelte van den strijd tegen het front der vijandelijke stelling, het in den regel sleepend vuurgevecht op korten afstand- al is het ook niet van korten duur zonder groote verliezen te kunnen bestaan en met succes te kunnen volvoeren, terwijl er tevens genoegzaam sterke afdeelingen beschikbaar blijven, om als vleugelreserves, geëchelonneerd en onder dekking van het terrein oprukkend, 's vijands flanken te omvatten en hem door vuur uit zijne stellingen te verdrijven, dan wel door een plotselingen aan val tot wijken te brengen. Een optreden in meer dan twee liniën, m.a.w. eene echelon- neering in de diepte, zooals het tegenwoordige reglement dit voorstaat voor afdeelingen sterker dan een bataljon, heeft voor den verdediger evenmin als voor den aanvaller veel waardede troepen niet benoodigd voor de vuurlinie en hare ondersteuningsaf- deelingen vinden een beter arbeidsveld op de vleugels der slaglinie. Daargelaten nog, dat met de moderne vuurwapenen, speciaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 305