291 tusschen, doch een overal gelijkmatig dikke hagel van projectielen over het geheele bestreken terrein. Het behoeft geen nader betoog, dat de ter vermindering der kwetsbaarheid en ter voorkoming van verliezen onder beide vuursoorten aan te nemen formatiën niet identiek kunnen zijn. Onder de eerste vuursoort verdienen die vormen de voorkeur, welke in gedaante zooveel mogelijk afwijken van die der bun dels en bovendien gescheiden zijn door zoodanige afstanden en tusschenruimten, dat dezelfde bundel niet terzelfder tijd twee naast elkander oprukkende afdeelingen treffen kan. Onder het strooivuur der artillerie moeten zoodanige forma tiën worden aangenomen, dat de tegenstander daardoor gedwon gen wordt de te bevuren oppervlakte te vergrooten: men zal zich dus in de breedte, de richting, welke de vuurdichtheid het meest vermindert zooveel mogelijk uitbreiden. Hetzelfde karakter als laatstgenoemde vuursoort draagt dat artillerie- en infanterievuur, waaraan een troep blootstaat, zon der dat hij zelf tot doel genomen wordt. Het zal dit vuur zijn, hetwelk het terrein achter de vuurlinie onveilig maakt, dat ver- Hezen toebrengt aan de verschillende echelons der reserve, dat gewonden bezorgt aan afdeelingen, welke zich bevinden in ter reinen, die wel aan het oog onttrokken zijn, doch niet tegen het vuur dekken Om zich tegen de uitwerking van dit toevallige vuur, waar van men vaak niet eens weet, waar het vandaan komt, te vrij waren, kan men niets anders doen dan het kwetsbaar opper- vlak zooveel mogelijk verminderen, steeds rekening houdende met de resultaten van bet indringingsvermogen der infanterie- 1 projectielen. Gedurende de periode van nadering kan dus de troep verkee- ren in drie niet altijd even scherp afgebakende, elkander niet altijd even regelmatig opvolgende toestanden c. op de groote afstanden, wanneer de bewegingsvrijheid nog slechts in geringe mate wordt beperkt is het mogelijk de oprukkende afdeelingen, door een doelmatig gebruik van het terrein aan het gezicht en het vuur den vijands te ontrekken; b. in de middelste zone zal het van belang zijn, zooveel moge lijk te vermijden de afdeelingen bloot te stellen aan het vuur i 7.'

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 313