293 wapenen verkregen wordt eene nog grootere vuursnelheid en eene nog grootere dracht. Immers alleen de toename in dracht kan invloed hebben, daar hieruit voortvloeit, althans op vlak terrein, eene grootere bestrekenheid der baan, d.w.z. eene groo tere trefzekerheid in verticalen zin en een vermeerderd indrin- gingsvermogen. Deze beide factoren mogen worden aangenomen eene even groote toename van kwetsbaarheid te veroorzaken, de eene op flank-, de andere op frontformatiën. Kwetsbaarheid der onderscheidene formatiën 1). Eene vergelij- -« king der procenten, aangevende de betrekkelijke vuuruitwerking./ op de verschillende formatiën, leidt tot de volgende gevolgtrek trekkingen 1°. Op alle afstanden is de op twee gelederen ontwikkelde linie ongeveer dubbel zoo kwetsbaar als de linie op één gelid. Op afstanden, voor de sectie of het peloton boven de 1.200 M. voor de groep (halve sectie) boven de 900 M., is zij bovendien kwetsbaarder dan de flankformatie met tweeën of vieren. 2°. Op alle afstanden is voor de sectie en het peloton de for matie met vieren minder kwetsbaar dan die met tweeën. 3°. Op afstanden binnen 1.200 M. wordt voor de groep (halve sectie) en de sectie de formatie met vieren uit de flank kwets baarder dan de linie op één gelidvoor het peloton is dit reeds op 1.600 M. het geval. 4°. De opstelling van het peloton met vieren uit de flank ver dient geene aanbeveling, daar de kwetsbaarheid op alle afstan den grooter is dan die van dezelfde afdeeling, opgesteld in flank colonne met sectiën (de sectiën met vieren en met eene tus- schenruimte van minstens één sectiefront). 5°. De gesloten frontcolonne met sectiën of pelotons is op alle afstanden de meest kwetsbare formatie. 6°. Op 1.400 M. en daarboven is de compagnie, opgesteld in flankcolonne met sectiën, (de sectiën met vieren en met eene onderlinge tusschenruimte van minstens één sectiefront) minder kwetsbaar dan de compagnie in linie op één gelid. Eerst op 900 M. krijgt de compagnie in dezen vorm meer verliezen dan de compagnie in linie op twee gelederen. 1) Men vergelijke hier het Reglement op de Exercitiën der Infanterie, Compagnies- school, van 1896 punt 65. Deel, II. 1902. 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 315