297 - grootste afstanden, wanneer dit ongeveer het karakter van frontvuur draagt. Vermits de flankcolonnes, waarin de onderafdeelingen met twee ën zijn opgesteld, dezelfde kenmerkende eigenschappen vertoo- nen onder het werkdadig infanterievuur, verdienen zij als oor- logsformatiën derhalve geene aanbeveling. 3°. Het kleinste kwetsbare oppervlak wordt aangeboden, wan neer de verhouding van frontbreedte der blootgestelde afdeeling tot hare diepte 1/5 is. Dit heeft plaats in de sectie met vieren, in de compagnie met achten uit de flank. 4°. De flankcolonne met pelotons met vieren is minder kwets baar dan de flankcolonne met sectiën met vieren. Onder het werk dadig infanterievuur valt juist het omgekeerde te constateeren. 5o. Op groote afstanden is de compagnie in flankcolonne met sectiën, respectievelijk met pelotons en met vieren op zes pas, minder kwetsbaar, dan de overeenkomstige flankcolonne op ge- heelen afstand. Voor de vaststelling der onder strooi vuur meest aanbevelens waardige formatiën is het echter niet voldoende alleen het'oog' te vestigen op de grootte van het door eiken vorm aangeboden kwetsbaar oppervlak, wel degelijk moet ook in aanmerking ge nomen worden welke formatiën zich het gemakkelijkst aan passen aan, zich het geleidelijkst bewegen in het terrein en welke vormen bij het intreden van verliezen het minst blootstellen aan de heftige moreele schokken, die meer nog dan materieele slagen op dit oogenblik hun gewicht in de schaal der verbruikte gevechtskracht zullen werpen. Als marschvorm zijn in het algemeen de formatiën uit de flank met achten en de gesloten flankcolonnes van pelotons of sectiën met vieren niet lenig genoeg. Zij laten geene genoegzame luchtcirculatie toe en zijn daardoor in afwisselende terreinen en over eenigszins groote afstanden vermoeiendde beide eerste eige nen zich echter wel voor het marcheeren op goede, breede wegen. Met de gesloten frontcolonne met sectiën of pelotons zijn de zooeven genoemde vormen om hunne dichtheid, waardoor de wanorde, door plotseling intredende verliezen veroorzaakt, meer wordt gevoeld en de verliezen ook meer worden opgemerkt, ten overvloede in zeer hooge mate moreel kwetsbaar. In dit op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 319