812 "Wij zullen thans niet meer in beschouwingen treden over dem voortdurenden achteruitgang, de steeds toenemende onbruikbaar heid van den Sandelhout in ons leger; reeds dikwijls genoeg gingen stemmen op uit het wapen (zie o.a. Ind. Mil. Tijdschrift afl. 6 blz. 537 „een antwoord" door den len luit. der cavalerie J. G. Boon, en afl. 7 blz. 16 „eene vergelijkende reglementen studie" door den len luit. der cavalerie de Waal), stemmen, met welke ieder rechtgeaard ruiterofficier zich ten volle zal kunnen vereenigen; vergenoegen wij ons met het feit te constateeren, dat wij in de toekomst althans ons nu eindelijk zullen kunnen verheugen in het bezit van een rijdier, dat den naam van. „paard" ten minste wèl waardig is. Het voorrecht hebbende belast te zijn met de africhting der nieuw aangekochte remonten in Atjeh, welke proef op aandrang van Z. E. den Civ. en Mil. Gouverneur in het gewest zelf ge schiedt, heeft ondergeteekende genoemde paarden, gedeeltelijk reeds sinds November 1901, gedeeltelijk sinds medio Maart van dit jaar, dagelijks kunnen waarnemen en zich dus over hunne bruikbaarheid als troepenpaard reeds eenen indruk gevormd, welke juist ter bevrediging van veler weetgierigheid voorloopig, hieronder wordt weergegeven, in het vertrouwen daarop over eenige maanden, wanneer de paarden te velde hunne proeven van bruikbaarheid zullen hebben afgelegd, geheel bevestigend te kunnen terugkomen. De eerste indruk, dien ik van de door de Atjehcommissie van Penang en Singapore medegebrachte ponies kreeg, was niet gunstig, hetwelk evenwel voor een groot gedeelte dient te wor den toegeschreven aan den slechten voedingstoestand en den hoogen graad van vervuiling, waarin zij verkeerden. Daarbij kwam, dat de bovenbedoelde commissie, welke toen nog geen contract met een paardenhandelaar had kunnen sluiten en toen natuurlijk maar niet dadelijk een voldoend aantal geschikte rijpaarden vond, deze eerste 8 exemplaren slechts had aangekocht, ten einde niet geheel met leege handen te behoeven terugkeeren. Hare zending was evenwel geslaagd te noemen, aangezien het haar gelukt was te Singapore een contract te sluiten, waarbij de levering van de nog ontbrekende 32 ponies (de eerste proef wordt hier met 40 paarden genomen) was verzekerd, zoodat deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 334