313 dan ook medio Maart te Koeta Radja konden worden aangebracht en wel in denzelfden toestand als hunne voorgangers, welke laatste intusschen door goed voeder en behoorlijke verzorging reeds een geheel ander aanzien hadden gekregen De thans bij het 4® eskadron aanwezige ponies zijn voor het grootste gedeelte merries, voor de rest ruinen; men heeft wel eens het bezwaar geopperd, dat de gelijktijdige aanwezigheid van sandelhoutheng- sten in de stallen aanleiding zou geven tot moeielijkheden, doch -dit was spoedig ontzenuwd; tot op heden namen de beide cate- goriën van elkander niet de minste notitie. De ouderdom varieert van jong 5 tot oud 7 jaar, de overgroote meerderheid teekent 6 jaar, van 5 zijn slechts enkele exemplaren ■aanwezig, evenals van 7 jaren. Aangezien alle deze paarden nog voor het einde van dit jaar geheel voor den dienst te vel de zullen zijn afgericht, bestaat dus de kans, dat bij een oordeel kundig gebruik, vooral in den beginne, nog langen tijd profijt van hen kan worden getrokken. De hoogte is zeer varieerend. Vermoedelijk, ten einde het thans in gebruik zijnde harnachement te kunnen behouden, heb ben zoowel de commissie uit Atjeh als de ritmeester Posno in opdracht gehad slechts paarden aan te koopen van eene maximum taille van 1,40 M., wat ten zeerste betreurd werd o.a. door de Atjehcommissie, aangezien die maat, in c.M. uitgedrukt, te Sin gapore aanhoudend aanleiding gaf tot bezwaren. Men berekent daar de hoogte naar Engelsche wijze, waardoor de bovengenoemde -commissie juist verscheidene fraaie z.g: „fourteen hands-ponies", als een weinig te hoog, moest laten staan. Bij de thans hier aanwezige ponies is de maat van 1,40 M. •dan ook eigenlijk de gemiddelde minimum maat, zuiver gemeten, zijn de meeste paarden een weinig hooger, m.i. een groot voor deel, van wege het begrip: „paard", vooral ook, nu thans is gebleken, zooals hieronder nog nader zal worden besproken, dat bet model harnachement met slechts zeer geringe wijzigingen zal kunnen blijven behouden. Zou het daarom niet gewenscht zijn, bij volgende aankoopen, die com missiën eenigszins meerdere vrijheid te laten? Wat betreft het exterieur voldoen de Atjehsche ponies werkelijk wrijwel aan de gegevens in het artikel van luitenant Herfkens

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 335