317 Harnachement. Tot op heden werden de Atjehponies steeds gereden met het model zadel, dat, voorzien van singels le taille, bruikbaar bleek, althans het blijft, ook in het terrein, minstens even goed liggen als thans bij de Sandelhouts het geval is, terwijl ook bij ritten van eenigszins langeren duur, welke bij het terreinrijden nog al eens voorkomen, nimmer oponthoud daardoor werd ondervonden, en ook drukking niet voorkwam. Ik houd het daarom voor vrij zeker, dat het zadel ook te velde zal blijken bruikbaar te zijn, doch behoud mij voor, eerst later, als de practijk dit vraagstuk heeft opgelost, een definitief oordeel daarover uit te spreken. De thans in gebruik zijnde hoofdstellen kunnen natuurlijk ook voor wat grootere hoofden op maat worden gebracht, alleen bij het rijden op de stang zal eenige wijziging noodig zijn; ten einde later bij de africhting oponthoud te voorkomen, werden deze reeds eenigen tijd geleden bij alle paarden gepast en bleek, dat de le taille stang voor 30 paarden bruikbaar was, voor de overige 10 was ze iets te nauw. Het zal dus noodzakelijk zijn, de thans in gebruik zijnde le taille tot 2e dito te degradeeren en eene nieuwe, 1 cM. wijdere, stang bij den constructie winkel te doen vervaardigen. Bij het rijden op de trens maken wij steeds gebruik van de hoofdstellen tot watertrens met één enkel trensgebitde bij het wapen in te voeren dikke africhtingstrens is nog niet in ge bruik gesteld, althans niet bij het 4e eskadron. Thans een enkel woord over de dressuur dezer paarden. Op het oogenblik, dat dit opstel onder de oogen mijner lezers komt, zal de oudste klasse, als afgericht, bij het veldeskadron zijn overgegaan, de drie jongste klassen, de April levering, het tijdperk van den galop zijn ingetreden. Het „bestijgen" bood in den beginne nog al moeielijkheden, daar verscheidene paarden den rug geweldig optrokken en door hunne forsche bewegingen de manege als't ware in een slagveld herschiepen. Als alles in deze wereld, wende echter ook dit vrij spoedig en weldra stonden zij voorbeeldig stil. Verrassend en bemoedigend was het, na het acclimatisatie- proces, den dagelijkschen vooruitgang te constateeren, vooral de vermeerdering van schoudervrijheid en de verbetering van die

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 339