323 Hierin is juist het aanzienlijke voordeel van G. K>. van groot kaliber gelegen. H. F. schijnt dit ook in te zien; hij wil dit echter compenseeren door een grootere metaalbelasting. Dit be grijp ik niet goed. Moet ik veronderstellen, dat het buitenland bij ons ten achter is in de projectielconstructie? Of wil H. F. verder gaan dan elders voor een G. K. oorbaar geacht wordt? In het laatste geval gaan er mede gepaardgrootere trekhelling, hoogere gasdruk, ergo zwaardere vuurmond, wat te vermijden was! Voorts geeft de criticus zijn dunner projectiel een grootere aanvangssnelheiddit eischt weer een zwaardere affuit. Ook de granaat gaat er niet op vooruit bij verkleining van het kaliber: minder scherven en geringere mijnwerking. Die Wirkung der Granate war sehr geringis reeds bij de beproeving van 3 stelsels van 7,5 cM. geschut de algemeene opmerking der Noorweegsche commissie geweest. En wat de Gn. van ons 7 cM. proefgeschut betreft, 't lijken wel potlooden, hoorde ik eens zeggen. Een ieder weet, dat de omvang van artillerie-projec tielen door andere factoren wordt beheerscht dan die van den geweerkogel. De artillerie streeft in geenen deele naar een minimaal-kaliber Dan maar beter gemikt en vlugger geschoten, raadt H. F. Mogen we echter veronderstellen het in die zaken verder gebracht te hebben dan de B. V? Wij hopen het voor de batterij van H. F. Gelukkig werd nog nimmer op geringschatting van den vijand de keuze van een wapen gegrond. Iets verder verklaart de schrijver, dat de Indische terreinen zich niet eigenen tot het bevuren van troepen en het waarne men van springpunten verder dan 4000 M. Hij moet blijkbaar in de leer bij onze Marine op Atjeh. Dit daargelaten, kan ik mij best in bergachtig terrein een zoodanigen positieven terrein- hoek voorstellen, dat een dracht van 4000 M. bij lange niet voldoende is voor den regelrechten afstand van 4 K.M., zooals een eenvoudige teekening dadelijk bewijst. Bovendien wordt de baan van een vuurmond voor de kortere drachten bestrekener, naarmate de maximum-dracht 1) grooter is; geen gering voor deel. Kortom, het is duidelijk, dat een leger zich eerst in de uiterste 1) Zooals H. IT. zegt; hij bedoelt echter de grootste horizontale schootsverheid; een klein verschil.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 345