324 noodzakelijkheid bij een geschat van geringer verinogen dan de te verwachten vijand bezit mag neerleggen. Bestaat na die nood zakelijkheid? M. a. w. moet de noodig gebleken gewichtsvermin dering uitsluitend op den vuurmond worden verhaald? Zeker, zegt tt Tn j j. u t i arb. verm. proi. bij Y0 H.F., zie maar: rendement veldstuk 4^ gewicht stuk m K.G. (wat dit „in K.G-". er bij doet, is mij een raadsel; voorts zal hij met „bij V0" waarschijnlijk bedoelen „aan de monding"). Dit rendement wordt bij den tegenwoordigen stand der techniek door een bepaald getal aangegeven; willen wij dit getal ook be reiken met een kleiner stuk gewicht, dan moet ook de teller, dus massa of snelheid van het projectiel, misschien wel beide, wor den verminderd..Pardon, een oogenblik. Sta mij toe de breuk arb. verm. proj. aldus te wijzigen -j-; zoo wordt de quaes- gewicht vuurmond tie zuiverder gesteld, want voorwagen, noch affuit hebben met het rendement direct iets te makenwanneer dus aan de gewichten van deze beide wordt getornd, behoeft dit blijkbaar niet te ge schieden ten koste van het arbeidsvermogen van het projectiel. U merkt zeker reeds, geachte Redacteur, waar ik heen wil. Naar mijne meening moeten we denzelfden vuurmond als de Europeesche legers bezitten. Men behoort naar andere middelen te streven, om den ge middelden treklast per paard te verminderen. Hierbij mag men constructieverbetering a priori uitgesloten achten; men moet aannemen, dat onze geschutfabrikant het hoogstbereikbare heeft geleverd. Maar ligt het dan niet voor de hand, het aantal paar den te vermeerderen en deze doelmatig te gebruiken door den last te verdeelen, een middel dat bij de bergartillerie met zoo goed gevolg is toegepast Dit is het, wat ik in alle bescheiden heid, doch met den meesten ernst, ter overweging aanbeveel. Vuurmond plus affuit, desnoods slechts op een vervoeras, vormen het vierradig voertuig, dat stuk heet; vlak daarachter een kar of wagen met de munitie. Er zijn bezwaren aan deze methode verbonden, dat vat ik;, hoofdzakelijk van tactischen aard. Zijn zij onoverkomelijk? Is het gewicht nog te groot, dan maar een geschut zonder glijd- affuit (vuurmondterugloop vertalen wij uit het Duitsch), verder

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 346