325 enkele kanonniers op een paard om de aszitplaatsen uit te win nen en... de ach terpaarden van den bok gereden 1). Een ruiter vermindert de trekkracht van een paard met een derde. Italië had een stuksbespanning van vieren. Misschien kunnen ervarener veldartilleristen nog andere, betere middelen aan de hand doen. Dat zij het zeggenDoch hierin behooren wij op ons stuk te staanvoor projectiel en vuurmond geen gram en geen streep minderZouden we behalve in quan- titeit nu ook nog in qualiteit bij den B. V. moeten achterstaan? Waar de omstandigheden, zooals hier, er toe noodzaken, moet worden afgeweken van bij andere legers gangbare vormen en begrippen, moeten wij zelfstandig onzen weg zoeken. Aux grands maux, les grands remèdes. Ik heb zeer veel eerbied voor de erkende buitenlandsche autoriteiten, en zoodra dan ook Langlois, Rohne en Wille onze stukrijders en sandelwoods, onze slagvelden der Zukunft enz. zullen hebben leeren kennen, kan blindelings aan hen de keuze van ons geschut bij Krupp worden overge laten. Tot zoolang echter zullen wij liever zelf kiezen. En als een fabrikant zegt, dat iets uit een tactisch oogpunt niet deugt, dan ben ik zoo vrij daaromtrent het zelfstandig oordeel onzer eigen tactici af te wachten. Wij, artilleristen, zijn, wegens ons eenzijdig standpunt en de in ons vastgeroeste traditiën, niet de meest aangewezen perso nen om een uitsluitend oordeel in deze te vellen 2). Daarom zouden de ondergeteekende en anderen met hem wenschen, dat ook aan buiten het vak staanden stem werde gegeven in het aan de orde zijnde veldgeschutvraagstuk, aan welks oplossing in groote mate het wel en wee van de Koloniën is verbonden. Aan de artillerie een raadgevende stem, als gevraagd wordt, hoe het geschut kan zijn, aan de troepenaanvoerders de beslissing, hoe hun veldartillerie moet zijn. Laat men ook niet vergeten, dat het veldgeschut, indien het veldleger bijgeval naar het bergland retireert, nog een belangrijke rol moet spelen als positiegeschut en dan nooit te krachtig kan zijn. 1) Wij zijn nu eenmaal aan achterrijders gewend. Is het echter niet vreemd, dat men een zwoegend paard, met de uiterste krachtsinspanning trekkend, nog op den nek gaat zitten op den koop toe? 2) Herinnert ge u, wat uw geachte collega van den Militairen Spectator hierover schreef? Denk ook eens aan de lijdensgeschiedenis van ons 7,5 cM. mortiertje. Dl. II 1902. 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 347