(Met plaat IY.) EE\E KLEINE WIJZIGING AAN 't GEWEER 91/95. Bij het geweer M/95 wordt de schutter, wanneer hij de laatste •patroon uit den houder in de kamer brengt, gewaarschuwd, dat .zijn magazijn ledig is, doordien de houder door de opening in den magazijnsbodem valt. Deze waarschuwing moge voldoende zijn op een schietbaan, waar individueel en onder de moreel meest gunstige omstan digheden geschoten wordt, zij zal onvoldoende zijn, zoodra men tot het gezamenlijk vuur overgaat. Meermalen is het voorge komen en door mij ook ondervonden, dat de manschappen door het geraas om zich heen het uitvallen van den patroonhouder niet hoorden en, waar de omstandigheden hen geen meester de den blijven van hun zenuwen, zelfs geheel vergaten op het uit vallen te letten en zonder patroon in houder of magazijn bleven doorvuren. Dat zij den terugstoot in dat geval niet misten, was ■een natuurlijk gevolg van hun overspanning. Hoeveel te meer zal het bovenbedoelde verschijnsel voorko men in tijd van oorlog. In het werk: „Het hedendaagsche gevecht" van den Kapitein van den Generalen staf W. Rooseboom (1885) lezen wij: „Om eenig denkbeeld te bekomen van den moreelen toestand, waarin de troepen zich tijdens een hevig gevecht bevinden, is het volgende voorbeeld niet van belang ontbloot: Volgens hetoffi- cieele bericht van den chef van het militair departement der Noordelijke staten van Amerika van November 1864 werden, na den hardnekkigen strijd tusschen de troepen der Zuidelijken en die der Noordelijken bij Gettysburg in Pensilvanië, op het slag veld 2400 geladen geweren gevonden, die aan de beide legers behoorden. Bij het nazien der geweren vond men de helft daar- •van tweemaal geladen; een vierde van het geheele getal was

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 349