16 En deze reden is de gewichtshulp De ruiter toch, die de richting moet opnemen, draait dadelijk hoofd en bovenlijf naar rechts om den ruiter te zien, waarop hij zich richten moet, en de gewichtshulp is gegeven. Hierbij bestaat evenwel het groote nadeel, dat de ruiter dit onbewust deed, en hij het dus bij andere wendingen niet toepast. En daarom wenschte ik een hoofdstuk over de gewichtshulp. 37 beschrijft het in evenwicht stellen en verzamelen als volgt: „Het paard staat in de evenwichtshouding, wanneer het met bijna loodrecht geplaatst hoofd, met opgerichten tegen schoft en schouders aangeschoven hals, recht op de vier beenen is geplaatst enz". Mijns inziens is hierbij geheel uit het oog verloren, dat „het paard" geen voorwerp is, dat men bij gelijk en gelijkvormige dozijnen koopt. „Het paard" is een individu van de tallooze typeeringen en schakeeringen, die men onder den soortnaam equus caballus aan duidt. Een normaal houding voor paarden vast te stellen, waarna men streven moet, zij dus het doel en geen geperst houdinkje, alsof het voor een recruut ware. Bovendien is het tegenwoordige rijdier der Nederlandsch- Indische cavalerie een dier geworden, dat men nog slechts met veel goeden wil den naam van paard kan geven. Doch afgescheiden hiervan draagt ook in de Europeesche cava- lerieën het soldatenpaard zulk een zwaar gewicht onder zijne complete bepakking, dat men moet gaan uitzien naar de meest practische houding, waarin het paard dit gewicht dragen kan. En een opgerichte hals is zeer zeker niet de halshouding, die men van een torsend soldatenpaard kan vergen. In Europa wordt dan ook algemeen er naar gestreefd hoofd en hals laag te rijden, om daardoor de rugspieren in werking te brengen. Wordt dan bij laag staanden hals, de achterhand ondergedre ven, dan is deze ondergebrachte achterhand de tweede factor, die de ruggespieren doet functionneeren. Afgescheiden van dit' alles worden de teugelhulpen het best gegeven, indien het hoofd bijna loodrecht geplaatst is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 34