328 drie tot tienmaal geladenin veel geweren vond men bij één lading 5 tot 6 kogels en eindelijk in één oud gladloops geweer vond men 22 met kruit gemengde kogels. Slechts '/4 der geweren was op de gewone wijze geladen. Hieruit kan men afleiden, dat 3/4 der geheele massa in zoodanigen opgewonden toestand verkeerde, dat zij slechts in zeer geringe mate rekenschap van hunne handelingen hadden kunnen geven." Waar het noodzakelijk moet worden geacht den schutter niet alleen te waarschuwen, dat zijn magazijn ledig is, maar zoo- noodig te beletten, dat hij, zonder patronen te verschieten, tracht te vuren, zou het een voordeel zijn, indien ons geweer werd voorzien van eene inrichting, waardoor bedoeld nadeel wordt voorkomen. Hiertoe zou naar mijne meening de volgende wijziging aan het geweer zijn aan te brengen. Het nokje van den aanbrenger, waarmee deze tegen den ma gazijnsbodem steunt, wordt afgevijld, waardoor de aanbrenger, onder den invloed van de aanbrengerveer, meer om de spil draait en men den toestand verkrijgt, aangegeven in Plaat IY. Brengt men nu den grendel naar voren, dan zal deze bij le dig magazijn stuiten tegen de punt van den aanbrenger en zal het den schutter onmogelijk zijn bij ledig magazijn den grendel te sluiten. Door proeven, genomen met een geweer M/95, voorzien van de hierboven omschreven wijziging, is mij gebleken, dat iemand met middelmatige lichaamskracht, na op ruwe wijze den grendel 2000 maal tegen den aanbrenger gestooten te hebben, noch aan afslui ter, noch aan aanbrenger eenige verandering heeft kunnen teweeg brengen en dat zelfs een zeer sterk persoon evenmin daarin slaagde Bovendien moet niet uit het oog verloren worden, dat: le de druk, dien men bij het sluiten van den grendel uitoe fent, in den aanvang vóór dat de grendel tegen den verhoogden aanbrenger stuit gering is en eerst zijn maximum bereikt, als de grendel bijna geheel naar voren is gebracht; 2e de manschappen, met de verbetering grondig bekend, in verreweg de meeste gevallen bij den minsten tegenstand, dien de grendel ondervindt, zullen begrijpen, wat daarvan de oorzaak is en dus het gevaar voor al te ruwe stooten niet zoo groot zal zijn-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 350