329 3e bij de nieuwste Mausergeweren, ter voorkoming van het door vuren met ledig magazijn, een verklikker is aangebracht, waar bij eveneens de grendel tegen den aanbrenger stuit, zoodra de patronen verschoten zijn en dat, voorzoover mij bekend, daarte gen in de practijk geen bezwaren zijn geopperd. Het sluiten van den loop zal tengevolge van den verhoogden aanbrenger moeilijker zijn, daar de man dezen eerst naar bene den moet drukken alvorens den loop te kunnen sluitendit be zwaar is echter niet van overwegenden aard, dewijl het ledigen van het magazijn en het daarna sluiten van den loop buiten het gevechtsveld zullen plaats hebben. Het gebruik van het geweer als enkellader blijft na meer be doelde wijziging mogelijk. Bovendien zal het ontladen van het geweer met één patroon in den houder beter kunnen geschie den dan tot dusver. De kosten vormen uit den aard der zaak geen overwegend bezwaar, aangezien men eenvoudig den aanbrenger heeft te ont laten, ongeveer 2 m.M. heeft af te vijlen en op nieuw den aan brenger moet harden. Ik erken hier, dat de door mij voorgestelde wijziging niet nood zakelijk is, waar het betreft het gebruik van het geweer M/95 in den strijd tegen den Inlandsehen vijand onze troepen zullen toch in dien strijd slechts bij hooge uitzondering in een toestand van zenuwoverspanning geraken, welke hen het ledig zijn van het magazijn geheel over het hoofd doet zien. In den strijd tegen den buitenlandschen vijand zal dit echter anders zijn. Een verklikker aan het magazijn mag dan zeer hoog noodig worden geacht. Een ieder zal moeten erkennen, dat, terwille van dien strijd, de Betrekkelijk geringe kosten, aan het afvijlen van het nokje van den aanbrenger verbonden, in geenen deele als overwegend bezwaar zullen mogen gelden. F. G-. de Veer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 351