DE BEWEEGLIJKHEID DER VELDARTILLERIE. Twee factoren bepalen de beweeglijkheid van het aangespan nen veldstuk n. 1. de snelheid, die door de bespanning kan wor den bereikt, en de buigbaarheid, zoowel in horizontalen als in verticalen zin, van het voertuig en de bespanning. Hier in Indië moet de beweeglijkheid van het enkele stuk in de eerste plaats wat buigbaarheid betreft aan zeer hooge eischen voldoen en het zij ons doel na te gaan, of in deze wel alles bereikt wordt, wat het stuk en de bespanning kan geven. Wat de snelheid betreft, daaraan behoeven geen zoo hooge eischen te worden gesteld, omdat de gesteldheid van het terrein buiten de wegen meestal geen snelheid van eenig belang toelaat. Afgezien van zijn kleine taille is het paardenmateriaal, waar over beschikt wordt, van superieure qualiteit, voornamelijk wat gewilligheid in 't trekken betreft. Herhaaldelijk hebben wij waargenomen, dat door de bespanning, met inspanning van alle krachten, een stuk door de modder, uit een gat, over steen klompen in een kali werd getrokken, waar een Hollandsche bespanning er zeker het bijltje bij zou hebben neergelegd. De sandelhout heeft eene uitstekende ariositeit en die eigenschap moet in hooge eer worden gehouden. Het uitstekende paard wordt echter gereden door een inlandsch stukrijder, die, van nature niet rijkunstig aangelegd, en meestal onvoldoende geoefend, het paard moet beheerschen met bestu ringsmiddelen, die daartoe niet het meest doelmatig schijnen. De voornaamste fouten, die den man moeten worden verweten, zijn: gebrek aan energie, die alleen door zeer lange africhting zou kunnen worden bijgebracht, terwijl deze juist meestal zeer kort is, en gebrek aan liefde voor zijn paarden. Wanneer men de bespanningen eener batterij eens goed nagaat, ziet men meest al het grootste deel der paarden loopen aan teugels, die niet in. gevoel zijn en ieder paard trekt, of trekt niet (op den vlakken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 352