333 .achterrijder maken achtereenvolgens hun boog iets kleiner, zoodat ten slotte het voertuig zich op een boog van 8 pas straal be weegt. De wending wordt dus als 't ware door m. en a. rijder •eenigszins overschenkelende uitgevoerd; na de wending dekken zij zich op den v. rijder. Omtrent het rijden van kortere wen dingen zegt het reglement: „dit zal geschieden, wanneer de ruimte voor een boog van 10 pas straal ontbreekt; alsdan mogen v. en m. paarden niet trekken en moet ervoor worden gewaakt, dat ze niet over de strengen stappen". Voorwaar laconisch ge noeg; het is niet te verwonderen, dat met, volgens bovenstaande beginselen geoefende, stukrijders het rijden van de korte wen dingen, die in 't terrein steeds voorkomen, soms deerlijk mislukt. Om dit groote euvel, waardoor de artillerie in de troepencolonne meermalen groot oponthoud kan veroorzaken, zooveel mogelijk op te heffen, lijkt ons slechts éen middel mogelijkeen korte wen ding moet de model wending worden bij de veldartillerie. Bij deze wending is het medetrekken van v. en m. paarden uitge sloten en men komt dan tot eene principieel geheel andere uit voering der wending. Deze wordt nu de taak van den a. rijder alleenv. en m. rijder hebben er slechts voor te zorgen den a. rijder niet te hinderen bij de uitvoering en nu doorloopen dus v. m. en a. rijder zuiver denzelfden boog, waarbij v. en m. rijder, in iedere wending even achteromziende, zich naar den a. rijder regelen en niet omgekeerd a. en m. rijder naar den v. rijden zooals nu uit 't reglement volgt. Dat op deze wijze de taak der a. paarden zwaarder wordt, valt niet te ontkennenzij moe ten echter voor die taak berekend zijn, en kunnen op rechte wegeinden, door hen een weinig uit de strengen te nemen, wat worden gespaard. De grootte der wending, die zoodoende normaal zou worden, zou door proeven moeten worden bepaald. Wij achten een wen ding met 31/2 pas straal mogelijk; terwijl in noodige gevallen dom de z.g. korte wending op het v. span of op het a. span, die niet bij excercitiën, doch wel bij oefeningen in moeilijk ter rein zouden moeten worden beoefend, een boog van 2x/2 pas straal nog kan worden gereden. Het rijden der korte wendingen is er echter alleen in te krijgen, wanneer in de stukrijdersschool het doorrijden tusschen

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 355