334 paaltjes, die op het terrein de grootte der wending aangeven als onderwijsmiddel wordt opgenomen. Het veeivuldiger, dan wenschelijk, doorgaan der bespanningen bij de veld-artillerie hier is een euvel, waarop mede de aandacht moet worden gevestigd, te meer, daar dit veel kans op ongeluk ken oplevert. Het doorgaan komt hier naar verhouding meer voor dan in Holland. Schrijver dezes, die in Holland twee jaar bij de be reden artillerie diende, heeft daar in dien tijd geen enkele maal een stuk op ernstige wijze zien doorgaan. Gedurende het jaar dat hij nu in Indië bij de veldartillerie geplaatst is geweest, heeft hij dit zeker acht maal waargenomen, waarbij tweemaal met vrij ernstigen afloop. Eensdeels is dit doorgaan een gevolg van karaktereigenschap pen van den sandelhout, die bij het geringste ongewone, wat zich voordoet, veel neiging vertoont om er als een dolle tusschen uit te trekkenvoor een groot gedeelte moet dit euvel ook geweten worden aan oorzaken, die kunnen worden weggenomen. De onvoldoende ruitergeest en energie van den gemiddelden stukrijder noemden wij boven reedsde africhting van den man moet dus zorgvuldiger worden en de tijd daartoe genomen rui mer vooral moet worden gewerkt op meerdere attentie om het doorgaan te voorkomen Merkten wij boven op, dat men bij eene marcheerende batterij het grootste gedeelte der paarden ziet gaan aan een niet gespan nen teugel, enkele ziet men er tusschen, die met sterk gebogen hals, met de kin tot tegen de borst en opengesperden mond loopen aan een teugel, waaraan de stukrijder met alle macht zit te trekken, die z.g. geheel over den teugel zijn. Beide wijzen van teugelaanleuning werken het doorgaan zeer in de handde eerste, omdat het paard dan geheel vrij is en op 't moment kan doen, wat hij wil (deze komt 't meest voor en men neemt dan ook meestal waar, dat de stukrijders door de doorgaande bespanning volkomen verrast worden en de eerste momenten tot geen terug werking in staat zijn), de tweede, omdat dit de teugelaanleuning is, die het doorgegane paard aanneemt om zich aan de krach tige terugwerkende hulp van den ruiter te onttrekken. De vraag doet zich voor of den stukrijder wel de meest doel matige middelen ten dienste staan om zijn vrij lastig paard te-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 356