336 ■en trens, waarvan dan ter besturing alleen de trens gebruikt wordt door den stukrijder, vooral omdat hier het v. h. paard niet bereden wordt, niet durven aanbevelen. De vandehandsche stang is daarbij, mits gebruikt met een laaggeplaatsten neusriemi misschien nog niet zoo slecht, ofschoon een lichte rijtuigstang wel licht beter voldoen zou. In ieder geval echter moet dit paard gere den worden aan een verdeelden teugel, die aan de buitenzijde door een teugelring, aan het haam aangebracht, loopt; dit is bij het rijden van de zoo moeilijke korte rechtswendingen en tot het doen van behoorlijke terugwerkingen in de richting van de achterhand van het dier eene noodzakelijheid. De macht, die de stukrijder nu over het v.h. paard heeft is zoo goed als geheel afhankelijk van de goedwilligheid van het dier. Ten laatste ware het wenschelijk, dat, hoewel de galop inder daad voor onze veldartillerie niet zoo noozakelijk is als voor de Europeesche artillerieën en de invoering ervan ook niet wenschelijk, in verband met de weinige stabiliteit van onze voertuigen hij toch als onderwijsmiddel in de stukrijdersschool (natuurlijk alleen uit te voeren op geheel effen terrein) werd opgenomen. Yoornamelijk zou dit zijn om den stukrijders te leeren de paarden geleidelijk van uit dien gang in draf te brengen en te bereiken, dat zij niet zoo het hoofd verliezen als nu meestal het geval is, wanneer een bespanning in galop slaat; omgekeerd, om de paarden aan den galop, aangespannen, te gewennen, zonder dat, zooals nu het geval is, hun ariositeit hen steeds tot door gaan brengt. De beweeglijkheid in verticalen zin van voertuig en bespan ning bepaalt de mogelijkheid om het stuk gemakkelijk over oneffen terrein te bewegen. Zij eischt groote beweeglijkheid van de verbinding tusschen voorwagen en affuit en vrijheid van beweging der paarden in de strengen. Wat de verbinding tusschen voorwagen en affuit betreft, deze voldoet niet geheel aan de daaraan te stellen eischen, getuige de vele verbogen affuithaken bij eene batterij, die zich wat door geaccidenteerd terrein heeft bewogen. Het is te hopen, dat deze constructie bij het komende snelvuurgeschut doelmatiger zij. Ook de vrijheid van beweging der paarden in de strengen is /onvoldoende, zoodat men bij een marsch door het terrein herhaal-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 358