340 Dit formulier kan later op model N°. 6 voorkomen, 't Spreekt van zelf, dat, wanneer er voor minder geld aan levensmiddelen, brand- en lichtstoffen wordt ontvangen dan waarop recht bestaat,, er een restant geld overblijft, dit is dan het geld voor te min ontvangen vivres. In dit voorbeeld is dat f 132,96 f 107,675 f 9,24 ƒ16,045. Na aftrek van b.v. 17 rations vivres indemni teit 17 X f 0i24 4,08, schiet er nog ƒ16,045 /'4,08 /'ll,965 over, dat nu in het menagefonds blijft. De C. C. kan hierover da delijk elke 10 dagen beschikken, waardoor dit bedrag ten bate komt van hen, op wier vivres de besparing heeft plaats gehad. De uitgaven in de menagerekening kunnen b.v. worden gesteld als volgt: vivres van den aannemer f 107,675. uit het magazijn 9,24 Indemniteit voor vivres 4,08 Thans wat betreft de 10 daagsche betaling aan de aannemers. Mijn doel is daarmede geldelijk voordeel te behalen. Wanneer de aannemers na elke 10-dagen betaald krijgen, wat zij geleverd hebben, kunnen zij met minder kapitaal werken. Daardoor kan bij de aanbestedingen op meer mededinging worden gerekend, want menig handelaar, die thans niet voldoende kapitaal in handen heeft om mede te dingen, kan dit dan wel doen. Door deze regeling bestaat er kans, dat er voor billijker prijzen wordt ingeschreven. Om een gunstig resultaat van die 10-daagsche betaling te kunnen verwachten, voeremen deze regeling gedurende de loopen- de contracten bij wijze van gunst in. Mocht men dit echter bij een contract, dat nog bijna 3 jaar van kracht is te lang vinden, dan zou men de 10-daagsche betaling b.v. een jaar vóór de respectievelijke aanbesteding kunnen beginnen. Wat den leverancier den 10en en 20en van de maand toekomt, wordt op een eenvoudige quitantie betaald. Op het einde der maand wordt even als thans de rekening door den aannemer ingediend en de in den loop der maand ontvangen bedragen verrekend. Die quitanties kunnen dan als geldswaardig papier worden terug gegeven. Nu make men geen bezwaar door te zeggen, dat de betalingen om de 10-dagen voorschotten zijn en strijdig met de compta-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 362