- 341 biliteitswet. Dit zijn geen voorschotten, aangezien hetgeen be taald wordt, geleverd en dus verschuldigd is. 't Is feitelijk niets anders dan contante betaling. Met het geld, dat anders ren teloos in 's lands kas ligt, kan op deze wijze voordeel worden Verkregen. Behalve de geldelijke voordeelen, die men met eenig recht van deze regeling mag verwachten, zou minder schrijfwerk een ander voordeel zijn. Hierdoor zou vervallen. a. de staat model N°. 15 wegens te weinig ontvangen vivres; b. de afrekeningen van vivres, modellen N°3. 22 en 71; c. het berekenen van de vivres op de processenverbaal bij overgave van den dienst van den kwartiermeester; d. de overgave van te veel en te weinig ontvangen vivres bij overgave eener compagnie naar een andere administratie e. de Algemeene order, die nu en dan uitgegeven wordt voor de vivresindemniteit. Men kan mij tegenwerpen, dat die verrekening in geld toch ook nog al tijd kost, doch men neme in aanmerking, dat alles, wat de vivresafrekening aangaat, op de bureelen van den compag nies-commandant en den kwartiermeester wordt afgehandeld en dat de overige bureelen er geen bemoeienis mede hebben en dat de berekening van den prijs van het ration vivres slechts ééns per jaar plaats heeft. Bovendien kan er een kleine wijziging- in den prijs van het ration vivres gebracht worden door prijs- verandering der artikelen, die uit het kleedingmagazijn worden ontvangen. Ik ben het dan ook geheel met den Heer Brijan eens, dat- het werk op de bureelen van den C. C. en den kwartiermeester zal verminderen. De driemaanaelijksche verantwoording van den kwartiermeester zal dan nog slechts bestaan uit de geldelijke verantwoording met de schuldrekening, dus zuiver geldzaken. Bij administratiën, waarbij bereden troepen behooren, zal boven dien een fouragerekening dienen te worden opgemaakt, waarop tevens de stalolie voorkomt. Hiervoor kan het tegenwoordig model N°. 22 worden gebezigd en zijn deze gedrukten ver bruikt, dan kan de fourageafrekening gemakkelijk op een vel papier worden gesteld. Ten slotte zou men nog het bedrag der rekeningen van de Dl. II, 1902. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 363