347 dat zegt een hoop, als men bedenkt, dat wij voor Indië alleen de jood- sche slachtmethode noodig hebben. Het belang van den slachter is, dat hij vleesch levert, dat zeer zwaar is, waarom een varkensslachter het nog lillende vleesch met water inspuit 1) en een runderslachter geeft daar toe het dier onder de onderste rib een kleine steek, plaatst in 't gat een blaasbalg en perst nu net zoolang lucht naar binnen, totdat het dier ge stikt is. liet gevolg hiervan is, dat het bloed in 't vleesch blijft (wat bij de Joodsche methode niet 't geval is), 't vleesch zwaarder wordt, 2) maar daarentegen gauwer bederft. Wat ik dus wensch te betoogen is, om (zoolang de wijze van vleesch- keuring niet afdoende verbeterd wordt door aanstelling van keurmeesters, die 't pas geopende dier keuren) de plantons te behouden en hen er voor te laten waken, dat het vleesch op deze manieren behandeld wordt en verder om den officier van piket af te schaffen, daar het visiteeren van de wachten enz. niet zoo gewichtig is 3) om daarvoor een officier aan de gewone diensten te onttrekken, terwijl het keuren van 't levend vee evengoed door den dokter of paardenarts alleen kan plaats hebben, die tevens toeziet, dat de goedgekeurde beesten worden gemerkt. Aan te houden voorraden. Op blz. 87 der „voorwaarden" is voorgeschreven, dat de aannemer moet aangeven, waar hij zijn voorraden heeft opgelegd, dan wel waar hij zijn slachtvee in de weide of gestald heeft. Nu is op blz. 91 be paald, dat de pakhuizen in de nabijheid van 't kampement moeten ge legen zijn, maar omtrent de weide of stalling der slachtbeesten is zoo iets niet bepaald. Indien de aannemer dus zegt: „mijn beesten staan in Australië of op Bali of Madoera", terwijl hij de leverantie te Padang b.v. heeft, dan voldoet hij aan het contract, maar niemaand is in staat hem te controleeren. X. Besprekingen na afloop van eene manoeuvre. Het stilstaan tijdens een eenigszins lange bespreking na afloop eener manoeuvre, waarbij verscheidene officieren soms gedurende 4 a 5 uren nagenoeg niet gerust hebben, is uitermate vermoeiend. Kan die bespreking niet plaats hebben, terwijl allen gezeten zijn, b.v. 1) Dit wordt door velen in twijfel getrokken, doek indien men eens ongemerkt een ohineeschen varlcensslackter in zijn bedrijf kan gadeslaan, zal men zien, dat hier geen sprookjes verteld worden. 2) Deze methode wordt in Engeland veel toegepast, omdat de „beef-eaters" van bloe derig vleesch houden. 3) Dit kan evengoed door den plaatsel. adjudant geschieden en behoeft trouwens niet eiken nacht te gebeuren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 369