18 a dire au bout de quelques jours, on lui fait passer la barre au galop, jusqu' a 10 fois par séance etc." Dit „passer la barre" komt in ons voorschrift eerst als 76. Met den galop behoorde het thuis onmiddellijk na 41, het eerste onderricht in het rijden. §71 behandelt het aanspringen uit den draf in den galop, en zegt: „De ruiters in draf met gewonen afstand marcheerende, zal de onderwijzer om tot den galop aan te springen" enz. Wat is nu geioone afstand We kennen volgens het reglement slechts gelederen afstand (1 X) en „afstand" (3 X)- Doch welke afstand er ook mede bedoeld wordt, het lijkt mij geheel overbodig een afstand aan te geven. Dit kan toch wel ter beoordeeling gelaten worden van den onderwijzer. Maar meer noodzakelijk lijkt het mij, als men het aanspringen wil beoefenen, dit te laten doen op de groote volte, en dit juist is weggelaten, hoewel het in de practijk steeds geschiedt. 81 behandelt de wending en geeft omtrent de hulpen daarbij aan „Om te wenden wordt het paard met beide beenen aange drukt, ten einde het verkorten van den gang in de wending-te voorkomen. Vervolgens wordt de binnenteugel aangehouden om het paard inde wending te brengen, terwijl het binnenbeen op het zelfde oogenblik wordt aangedrukt om de binnenzijde van het paard meer ineen te dringen. De buitenteugel geeft zooveel na als noodig is om het paard de wending mogelijk te maken, bepaalt de grootte der wending, bewerkt in verband met het buitenbeen van den ruiter het verder voorttreden der buitenbeenen van het paard en belet inzonderheid het afvallen van de achterhand." Wat de beenhulpen betreft, zij het mij vergund naar datgene te verwijzen, wat ik hierover vroeger schreef, het wederom be treurende, dat de gewichtshulp hier niet de plaats is gegeven, die haar toekomt. En thans de teugelhulp. Wat het reglement hierover zegt, is reine theorie. De practijk doet het geheel anders. In de practijk brengt de ruiter om links te wenden, beide handen naar links, totdat de rechter teugel tegen de rechter halsvlakte aan drukt. En om rechts te wenden de beide handen naar rechts, tot de linkerteugel tegen de linkerhalsvlakte aan drukt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 36