357 een dringende eisch, dat we reeds in vredestijd over die oorlogs middelen kunnen beschikken, die ons overwicht kunnen verschaf fen op den vijand. De Boeren hebben dit grondbeginsel zoo goed gevoeld, dat ze, inziende, dat een oorlog met Engeland na de Jameson-raid onver mijdelijk was, zich den tijd niet gegund hebben tot het nemen 4 van proeven, maar de nieuwste oorlogsmiddelen besteld hebben, daarbij soms alleen afgaande op gegevens der fabrikanten. Hoe wel we gaarne toegeven, dat een dergelijke handelwijze geen aanbeveling verdient, heeft ze toch in dit geval bewezen de voorkeur te verdienen boven een al te voorzichtige afdoening van zaken. Het zich na ontvangst direct met die nieuwste oorlogs middelen vertrouwd maken had ten gevolge, dat in het begin van den strijd de Boeren niet alleen technisch, maar ook prac- tisch de Engelschen vóór waren. Nemen wij bovendien in aanmerking de ontzettende moeilijk heden, verbonden aan de opleiding van scherpschatters bij een leger, dat voor het grootste gedeelte uit inlanders bestaat, dan is naar onze meening een goed bruikbare afstandmeter het eenige middel om ons direct overwicht te geven op den tegenstander. In de eerste plaats wenschen wij met een enkel voorbeeld aan te toonen, dat de verdediger, vooral voor de korte en mid delbare afstanden, meer behoefte heeft aan een afstandmeter dan de aanvaller. De reden hiervan moet gezocht worden in het verschil in hoogte der doelen, die verdediger en aanvaller aanbieden. Varieert de doelhoogte van den verdediger tusschen 0,2 en 0,4 M.naar gelang hij een voorbereide of onvoorbe reide stelling heeft bezet, die van den aanvaller zal varieeren tusschen 0,4; 1,10 en 1,60 M. in verband met zijne verplaatsingen- Tot voorbeeld zullen we nemen eene vergelijking van de tref- kansen der doelhoogten van 0,4 en 1,60 M., op 700 en 2000 M., eerst, wanneer met een juist vizier wordt geschoten en daarna, als door onjuiste schatting van den afstand het gemiddeld tref punt b.v. op 70 M. vóór het doel ligt, waarbij de 50 diepte spreiding der schutters op 100 M. wordt gesteld. Eene eenvoudige berekening leert ons, dat de trefkans op een doelhoogte van 0,4 M. (de breedte buiten beschouwing latende) bij gebruik van een juist vizier op 700 M. 9,9 °/0 is, en bij ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 381