358 bruik van een vizier, waarbij het Gr. T. 70 M. vóór het doel ligt 5,4 op 2000 M. zullen deze cijfers respectievelijk zijn 1,1 0 o en 0,6 De verhouding der trefkans op 700 M. en 2000 M. 99 bij een juist vizier is 9, en die bij een onjuist vizier 11 5,4 ~Q"g~ 9, waaruit blijkt, dat bij doelen van 0,4 M. op de af standen 2000 M. tot 700 M. die verhoudingen constant zijn. Een zelfde berekening voor een doelhoogte van 1,60 M. op 700 M. geeft ons respectievelijk de volgende uitkomsten 37 °/0 en 14,2 °/0 en op 2000 M. 4,4 °/0 en 2,4 °/0. De verhoudingen dezer trefkansen zijn 8,4 en 6. Wij zien hier- 1"ft uit, dat door gebruik van een juist vizier bij doelen van 1,60 M. de toename der trefkans 8,4 bedraagt, dus ongeveer gelijk aan die bij doelen van 0,4 M.terwijl bij een onjuist vizier de toename slechts 6 bedraagt. Op dezelfde wijze kunnen we aantoonen, dat bij toename der dieptespreiding dit nadeel gedeeltelijk geneutraliseerd wordt. Het infie. vuur, dat een groote gevechtsspreiding heeft, zal dus hier door niet geschaad worden. Maakt tnen echter gebruik vanma chine-geweren, wier spreiding volgens schrijvers van naam aan merkelijk kleiner is, dan zal het nadeel bij gebruik van een onjuist vizier door den verdediger meer gevoeld worden dan door den aanvaller. Door mijne detacheering aan de schietschool was ik in de gelegenheid met vele afstandmeters kennis te maken. De meeste iechter beantwoordden niet aan de gestelde eischenzulks was wel het geval met de afstandmeters van Zeiss en van Barr and Stroud. De reden, waarom naar het oordeel van velen, deze instrumenten echter nimmer voor het leger aangenomen zullen worden, is te zoeken in hun hoogen prijs. Men vond het zelfs te duur, om o. a. de afstandmeter Zeiss voor de schietschool aan te schaffen, zoodat dit instrument na vluch tige kennismaking weer naar den fabrikant is teruggezonden geworden. Hoe weinig bemoedigend dit moge zijn, toch wil den we trachten de noodzakelijkheid van eene beproeving dezer nstrumenten te betoogen. Eene beschrijving van het instrument

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 382