359 Zeiss achten we onnoodig, daar deze volledig te vinden is in Mittheilungen iïber Gegenstande des Artillerie-vind Genie-Wesens Wien, 1898 Seite 308. („Ein neuer Distanzmesser von Zeiss" von t Br. F. Wachter); terwijl Victor Ritter Niesiotowski-Gawin von Hiesiotowice in het zelfde tijdschrift en in het zelfde jaar in zijne studie Das Messen von Entfernungen für Kriegszwecke" op blz. 827 beide instrumenten heeft beschreven. Verder heeft Prof. Becker, Oberstlieut. im Generalstab in Zurich, eene beschouwing gege ven over het instrument Zeiss in „Schweizerische Militarische Blat ter 190010te HeftOctober. Gaan we af op verklaringen van ooggetuigen van den Engelsch- Transvaalschen oorlog, dat in de toekomstgevechten, vooral bij den verdediger ter wille der onzichtbaarheid, de vuurleiding bijna onmogelijk zal zijn (vergelijk blz. 196 voordracht kapitein Jhr. Ram, verslag der bijeenkomst dd. 13 December 1901 Vereeni- ging ter beoefening Krijgswetenschap), dan ligt het voor de hand, dat er naar middelen moet gezocht worden, die ons in staat stellen dit bezwaar eenigszins op te heffen. Gaan we nu na, wat bij eene goede vuurleiding van het grootste gewicht is, dan moeten we in de eerste plaats noemen de juiste schatting van den afstand tot de tegenpartij. Zal dus de groote som, jaar lijks besteed aan de opleiding der schutters, rente afwerpen, dan is een goed bruikbare afstandmeter een vereischte. Aan welke eischen een dergelijk instrument moet voldoen, zullen we straks behandelen. De reden, waarom de meeste meet instrumenten niet voldoen bij het gebruik te velde, moet, naar onze meening, gezocht worden in de inrichting van het instru ment. Bijna alle hebben een lange basis tot grondslag, zoodat ze niet voor alle terreinen geschikt zijn. Daar men bovendien bij dergelijke instrumenten handlangers noodig heeft, kunnen, vooral in de hitte van het gevecht, vele misverstanden voorkomen. Onze meening is dan ook, dat een goed bruikbare afstand meter aan de volgende voorwaarden moet voldoen le Het inscrument moet door éen persoon behandeld kunnen worden. 2e De man moet zich gedurende de meting niet behoeven te verplaatsen. Ook dit is een gewichtige factor, omdat de onzicht baarheid, vooral bij den verdediger, er door gebaat wordt. Is

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 383